Málokdo ví, že ve Vsetíně má své sklářské studio dvojice talentovaných tvůrců – výtvarník a designér Filip Dobias (nar. 1990) a mistr-brusič David Gábera (nar. 1976). V roce 2018 založili společnost Crystal Brothers ateliers, specializující se na ruční výrobu luxusního broušeného skla – váz, mís, nápojových souprav a interiérových svítidel. Svou tvorbou tak navazují na úctyhodnou tradici českého křišťálového skla, ale vytváří si vlastní originální rukopis, příznačný náročným brusem a rafinovanými strukturami inspirovanými zejména přírodními formami. Vedle svých artefaktů, známých u nás i v zahraničí pod značkou Crystal Creative, zhotovují rovněž zakázky od předních sklářských designérů a firem. Pracují např. pro Ronyho Plesla či firmu Moser.

Příležitostně realizují také projekty, které jsou pro ně tvůrčí výzvou a které tedy s radostí vítají. Jedním z nich byla i soukromá zakázka na tavenou plastiku do interiéru nazvanou Moon Table 2021. Pro vymodelování pecní formy s reliéfem měsíční krajiny využili moderní technologie jako je 3D modelování a CNC fréza, přičemž úzce spolupracovali s dalším spolutvůrcem značky Crystal Creative – sklářským výtvarníkem a geniálním inovátorem Jakubem Petrem (nar. 1987), který pochází z kraje od Železného Brodu, kde žije a tvoří. K jedinečnosti zvoleného technického postupu sami autoři dodávají: „pokud víme, tak v oblasti tavené plastiky ji (frézu) ještě nikdo před námi nepoužil.“  V budoucnu by se pak rádi věnovali projektům do architektury, osvětlovadlům či monumentální skleněné plastice.

Nejnovějším společným počinem trojice autorů – Dobiase, Petra a Gábery – je výstava, která se až do konce října koná v  přírodní galerii Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou. Temnotu jeskyně rozzářili vystavující autoři světélkujícími skleněnými objekty, přičemž barevně-světelného efektu dosáhli pomocí elektronicky řízeného LED panelu nebo využili vlastností luminiscenčního nástřiku a uranového skla, které má schopnost fluoreskovat v ultrafialovém světle do světle zelené a žluté barvy.

Jeskynní galerie je dle tamější vedoucí Barbory Šimečkové zcela unikátním výstavním prostorem, jediným svého druhu na světě. Od probíhající výstavy lze pak očekávat úchvatnou podívanou, která je zlatým hřebem prohlídkového okruhu.

Článek zveřejnil Valašský deník 15. 8. 2022, odkaz zde.