Původně renesanční zámek ze 17. stoleti s úpravami v klasicistním stylu patří i díky své poloze nad centrem města k dominantám Vsetína, který odtud máte z 60 metrů vysoké vyhlídky ve věži jako na dlani. Počas roku zde probíhají výstavy zaměřené na historii, výtvarné umění, etnografii, přírodovědu i další obory. K hlavním lákadlům patří rozsáhlá stálá expozice „Živá paměť regionu“ , která popularizační formou a za pomocí moderních technologií zprostředkovává návštěvníkům poznání historie, tradic a dalších specifik Valašska. Velmi oblíbený je i Templářský sklípek s rytířskou hernou či přírodovědná expozice ve věži, ve které najdete Akvárium řeky Bečvy s živými rybami či vycpaninu populárního medvěda Míši z Brodské (více o expozicích najdete ZDE). Muzeum regionu Valašsko pořádá na zámku Vsetín i řadu tradičních akcí. Největší z nich nese název Templářské slavnosti a letos proběhne v sobotu 14. srpna.

Muzeum zároveň spravuje rozsáhlé etnografické, historické a umělecké (i uměleckoprůmyslové) sbírky. V zámku se nachází také veřejnosti přístupná muzejní knihovna zaměřená na odbornou literaturu a regionální tisky.

Zámek Vsetín nabízí i možnost pronájmu svých prostor pro uspořádání svateb a společenských, hudebních či firemních akcí (více ZDE).