Toužíte po nevšední dovolené, která Vám přinese nezapomenutelné kulturní zážitky? Pak se inspirujte knihou akademického architekta Libora Sošťáka, vsetínského rodáka žijícího v Ratiboři, kterou příhodně nazval Pařížský skicář. Vydal ji ke svým letošním šedesátinám a navrací se s ní do svých studentských let. Na přelomu roku 1985 a 1986 absolvoval coby student posledního ročníku architektury na pražské akademii půlroční stáž v Paříži. Na pohled (i dotek) krásná publikace Vás jistě okouzlí bohatou obrazovou přílohou, kterou tvoří na sto kvalitních reprodukcí kreseb a drobných maleb vytvořených Liborem Sošťákem v městě nad Seinou. Vedle známých architektonických dominant, malebných zákoutí i působivých vedut města, v ní naleznete například studijní kresby uměleckých děl z Louvre či portréty půvabných Pařížanek nebo svérázných postaviček místních tuláků.

V precizní kresbě budov i v perspektivním postižení městské zástavby se odráží autorovo architektonické školení, ale do pařížských skic se promítá i jeho romantické okouzlení, s nímž vnímal atmosféru města prodchnutého uměním. Výtvarnou školou se mu tak stala sama Paříž, její ulice, architektura, muzea a galerie… V úvodu knihy přiznává, že k oblíbeným místům patřil např. pro svůj interiér a nádherné klenby kostel St. Sulpice, pro své dispozice Lucemburská zahrada či park Buttes-Chaumont, pro genia loci hřbitov Pére Lachaise nebo pro výjimečnou koncentraci děl uměleckého génia na jednom místě Muzeum Pabla Picassa.

Muzea a galerie mu ovšem zprostředkovávaly i cestu k soudobému abstraktnímu umění a k současným uměleckým trendům. Reflektoval je poté ve vlastních malířských experimentech, kterým zasvětil pařížské večery a při kterých drobná díla koloroval někdy kapkou francouzského vína… Do světa současné architektonické tvorby mu umožňovaly nahlédnout přednášky předních a dnes již světově proslulých francouzských architektů, kteří studentům architektury na pařížské univerzitě odhalovali skryté momenty svých tvůrčích procesů.

Chcete-li zažít Paříž naprosto jedinečným způsobem, a to očima Libora Sošťáka, vydejte se na cesty s jeho skicářem. Putujte po stopách, které Vám svými díly naznačil, a naskytne se Vám příležitost porovnávat dnešní pařížské uličky a zákoutí s těmi, které před 35 lety zachytil. A pokud ve Vás vzbudí i chuť k samotné výtvarné činnosti, neváhejte! Zjistíte, že při kreslení vnímáte konkrétní místo nejen mnohem pozorněji, ale i intenzivněji. Z dovolené si pak nepřivezete kýčovité suvenýry či přehršel turistických fotografií, ale vlastní skicář s výběrem nezapomenutelných vizuálních zážitků.  

A kde si knihu Pařížský skicák můžete zakoupit? Až do konce výstavy Introspektiva, tj. do 30. června, ve vsetínském zámku.