Další zajímavou výstavu věnovanou výtvarnému umění a jeho známým regionálním osobnostem připravilo Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. V pátek 15. prosince od 16 hodin proběhne v Mramorovém sále vernisáž výroční výstavy k 75. narozeninám známého rožnovského výtvarníka Jana Františka Kováře (na snímku).

Výtvarník s širokým tvůrčím záběrem vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor propagační grafika a výtvarnictví (1966–1970). Po celý svůj profesní život vyučoval na základních uměleckých školách v regionu, nejprve ve Valašském Meziříčí a poté v Rožnově pod Radhoštěm. „Ve své tvorbě se vedle volného umění zabýval také užitou tvorbou, konkrétně grafickým designem, ilustracemi, dekorováním skla rytou kresbou či realizacemi do architektury. Rozmanité výtvarné druhy, technologické postupy i umělecká pojetí vypovídají o autorově tvůrčím potenciálu, hravé tvořivosti a chuti experimentovat s materiály, technikami či s běžnými užitkovými předměty, které přeměňuje na artefakty. Ve své výtvarné tvorbě reflektoval témata spjatá zejména s judaismem, ale také s lidovými zvyky Valašska, erotikou, pop kulturou či krajinou,“ přiblížila autorovo dílo kurátorka výstavy Olga Méhešová.

Jan František Kovář od roku 1970 uskutečnil přes třicet vlastních výstav u nás i v zahraničí. Zúčastnil se rovněž třicet tuzemských a mezinárodních přehlídek. „Jeho díla jsou zastoupena ve veřejných a soukromých sbírkách v České republice, Anglii, Holandsku, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Francii, Polsku, Švédsku, Itálii, Řecku, Izraeli, USA a Kanadě. Vystavena jsou např. v terezínském Muzeu ghetta, jeruzalémském památníku Jad va-Šem či Knesetu a na radnici v Tel Avivu,“ vyjmenoval kurátorka.

Vernisáž výstavy Jan František Kovář: obrazy – plastiky – smalty proběhne v pátek 15. prosince od 16 hodin v Mramorovém sále vsetínského zámku. O hudební doprovod se postará zpěvák a kytarista Jan Zbranek, který předvede vánoční koledy i skladby z vlastní tvorby.

Další informace najdete ZDE