Beletristicky zpracovaná biografie valašského muzikanta Jana Pelára (1844 Hošťálková – 1907 Bystřička), zakladatele tradice valašských lidových muzik, sběratele lidových písní a propagátora Valašska. Autor se zaměřuje na klíčové události jeho života, oživuje je, poutavě přibližuje Pelárovy zvyky, povahové rysy a okolnosti, které podstatným způsobem zpopularizovaly valašskou lidovou kulturu a začlenily ji do širokého národního kontextu (např. podíl na úspěchu první národopisné výstavy na Vsetíně v roce 1892, účast na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze v r.1895 aj.).

Příběhy ze života valašského muzikanta propojují fiktivní dialogy s jeho vnučkou, které přibližují způsob Pelárova uvažování o životě a jeho rodném kraji a v nichž autor knihy bohatě využívá kouzlo valašského dialektu.

Vázaná kniha s přebalem, rozsah cca 200 stran, formát A5, na obálce portrét J. Pelára od akad. mal. Františka Hlavici; vydalo Muzeum regionu Valašsko, Vsetín.

Autor JUDr. Oldřich Šuleř, český spisovatel, narozen 1924 v Ostravě, zemřel 2015 tamtéž, dětství a mládí, včetně gymnaziálních studií, prožil ve Valašském Meziříčí, psal romány, reportáže, studie a črty, z nichž mnohé jsou situovány na Valašsko, připomínají jeho novodobou i vzdálenější historii, jeho osobnosti, životní styl a lidovou kulturu.

Vydavatel: Muzeum regionu Valašsko, 2017.  ISBN 978-80-87614-49-5