Šedesát stran zajímavého čtení a unikátních fotografií z historie i současnosti našeho regionu přináší první letošní vydání časopisu Valašsko. Oblíbená vlastivědná revue z redakční dílny Muzea regionu Valašsko bude poprvé k dostání v rámci akce Sto let s muzeem, která proběhne v sobotu 18. května na zámku Vsetín. Následně ji budete moci získat na obvyklých prodejních místech a v muzejním e-shopu.

Z obsahu čísla vybíráme:

Sto let vsetínského muzea I. – Příspěvek historika Pavla Mašláně ke 100. výročí založení vsetínského muzea ve své první části mapuje období od jeho skromných začátků až po profesionalizaci muzejní práce v 50. letech (na pokračování se můžete těšit v zimním vydání).

Valašskomeziříčští sběratelé exlibris – Sběratel exlibris Vladimír Pospíšil, který v roce 2023 věnoval Muzeu regionu Valašsko svou rozsáhlou sbírku, se ve svém článku zaměřuje na sběratelství exlibris ve vazbě na Valašské Meziříčí.

Polozapomenuté architektonické realizace Bohumíra Kupky na Horním Vsacku – Historička muzea Ivana Spitzer Ostřanská přibližuje dějiny architektonické tvorby v regionu na základě vzpomínek pamětníků a materiálů z rodinného archivu B. Kupky, obecní kroniky či archiválií Základní školy v Novém Hrozenkově.

Srdce, váhy a kameny Jaroslava Koléška – Historička umění Kamila Valoušková připravila zajímavý rozhovor s letos padesátiletým sochařem Jaroslavem Koléškem, jenž je od roku 2011 vedoucím katedry sochařství na Fakultě umění Ostravské Univerzity.

Jantar ze Študlova, perla moravských Karpat – Kurátorka geologických sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Andrea Dovicová napsala zajímavý článek o tzv. študlovitu – unikátním jantaru z obce Študlov

Vlci a jejich nové preparáty v muzeu – Zoolog Muzea regionu Valašsko Zdeněk Tyller o zajímavých výsledcích zkoumání genetických vzorků tří vlků, kteří zemřeli při srážkách s automobilem.

Trezor přírody v Horní Lidči – Článek Ludmily Brousilové o multimediální expozici, která přibližuje unikátní území čtyř chráněných krajinných oblastí obklopujících Horní Lideč.

Zajímavých článků je v novém vydání časopisu Valašsko mnohem více. Získat ho můžete za 110 Kč v zámeckých pobočkách Muzea regionu Valašsko, vybraných infocentrech a ve vsetínském knihkupectví Kalouš naproti hotelu Vsacan. Časopis si lze objednat i z tepla svého domova na stránkách www.muzeumvalassko.cz. Je však potřeba počítat s tím, že vám k prodejní ceně bude připočteno ještě poštovném.