Expozice Evropské bankovky aneb Od Marky k Euru je věnována historickým i současným papírovým platidlům, kterými se platilo nebo stále platí na území evropského kontinentu. K vidění je celkem 408 exponátů z 58 zemí, Muzeu regionu Valašsko je zapůjčil známý cestovatel a sběratel JUDr. Libor Bureš.
Vystavené bankovky pochází z 20. a 21. století a představují výběr stále používaných i dnes již neplatných státních měn, které postupně zanikaly s příchodem Eura, jež bylo ve státech Evropské unie zavedeno do oběhu 1. ledna 2002. "Tato expozice má připomenout,, jak vypadaly německé marky, italské liry, španělské pesety nebo francouzské franky, které jsme měnili na tzv. devizový příslib při státem povolené cestě do příslušných států. A mladým, kteří žijí v době jednotné evropské měny, by mohla tato expozice sdělit, že cestování po Evropě, které je dnes běžnou věcí, nebylo dříve tak jednoduché. Kromě rozličných měn států bylo k cestě za hranice potřeba vyřídit i spoustu povolení formou vstupních víz, omezených devizových příslibů, hraničních pasových a celních kontrol. Nechť je tato expozice vzpomínkou na staré zašlé časy," připsal do úvodního slova k expozici majitel sbírky Libor Bureš.
Sběratelství papírových platidel se nazývá notafilie a dělí se na různé směry. Někdo sbírá jen určitou zemi nebo oblast, někdo jen současné státy či bankovky s konkrétními motivy, jako třeba státníci, známé osobnosti, mapy a podobně. Libor Bureš se zaměřuje na bankovky vedené ve světovém katalogu Krause, který eviduje zhruba 290 zemí a území. Jeho sbírka zahrnuje zatím 239 zemí a my jsme moc rádi, že některé z nich můžeme představit v rámci našich expozic.
Evropské bankovky nahradily na zámku Vsetín expozici Bankovky z celého světa, která je monetálně k vidění na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Více ZDE, souhrnnou tiskovou zprávu k oběma expozicím najdete ZDE