Unikátní kolekci bezmála 400 papírových platidel, kterými se platilo či stále platí v různých koutech naší planety, si můžete prohlédnout na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Všechny pochází z bohaté sbírky, kterou Muzeu regionu Valašsko zapůjčil známý vsetínský cestovatel Libor Bureš.
Expozice Bankovky z celého světa byla dlouhá léta k vidění na zámku Vsetín, kde ji od začátku května nahradila papírová platidla z evropských států (více ZDE), muzeum se ji tedy rozhodlo ukázat i návštěvníků zámku v Lešné u Valašského Meziříčí. K vidění je 392 exponátů z mimoevropských států, zejména z Asie, dále pak Afriky a Ameriky. Pochází z 20. a 21. století a některými se platilo i v dnes už neexistujících zemích a bývalých evropských koloniích.
Sběratelství papírových platidel se nazývá notafilie a dělí se na různé směry. Libor Bureš se zaměřuje na bankovky vedené ve světovém katalogu Krause, který eviduje zhruba 290 zemí a území. Jeho sbírka zahrnuje zatím 239 z nich a my jsme moc rádi, že Vám jeho sbírku můžeme představit v rámci obou našich našich expozic.
Zámek Lešná u Valašského Meziříčí je otevřen každý den kromě pondělí, vždy od 9:00 do 17:00 hodin. Letošní hlavní výstava nese název Až přiletí čáp a nabízí rozsáhlou kolekci historických kočárku z 19. a 20. století. Rozhodně nevynechejte komentovanou prohlídku zdejších historických interiérů a procházku vyhlášeným anglickým parkem.