Kdokoli, kdo opustil někdy v posledních třech týdnech svou kancelář, je viděl. Tisíce baboček. Mraky táhnoucích baboček bodlákových. Ačkoli je tato babočka naším domácím motýlem, stamilióny až miliardy motýlů se na jaře vylíhly z kukel ve Středomoří a vydaly se na pouť na sever. Babočka bodláková je typický tažný motýl. Není v naší fauně jediný, další jsou třeba babočka admirál, bělásek zelný nebo noční motýli – někteří lišaji. K tahům těchto druhů dochází pravidelně, většinou ale nejsou tak masivní, jako ten letošní.

Babočka bodláková funguje podobně jako severoamerický motýl monarcha stěhovavá. Dospělí motýli přežijí zimu v jižních krajích (u babočky bodlákové ve Středomoří, a to i na africkém pobřeží) a na jaře se vydají na cestu k severu. Cestou se páří, samičky kladou vajíčka. Z nich se po pár týdnech vyvinou dospělí motýli, a ti pokračují k tahu – stále k severu. V jednom hejnu tak mohou být babočky úplně staré a otrhané, ale i čerstvé kusy, které se přidaly k letu později. Cestou se vydatně živí nektarem, snaží se sát na čemkoli – i mrkvi bršlici či lípách, zkouší i umělohmotné květinyJ Během asi třech generací dosáhnou oblastí kolem Polárního kruhu, no a zde se směr tahů obrátí s tím, jak se začne ochlazovat a zkracuje se den. Babočky tak u nás pravidelně potkáváme do pozdního podzimu – nejsou to však tytéž, které jsme potkávali cestou na sever koncem jara, ale jejich dítka či vnoučata, mířící na jih. Většina jich cestou na jih zemře, dost jich však do „zimovišť“ doletí, nakladou tam vajíčka a založí tak novou generaci.

Intenzita tahů se liší mezi roky, a to v závislosti na tom, jaká byla ve Středomoří zima a časné jaro. Ta letošní byla východně od Středozemního moře mimořádně vlhká, baboček bodlákových se nalíhlo víc než jindy. Cestu jim usnadnilo i časné jaro v jihovýchodní Evropě. Poslední podobně velký tah se odehrál roku 2009, tehdy byla příznivá zima v západním Středomoří a hlavní směr tahu logicky k severovýchodu. 

Přejme babočkám na jejich obtížné trase na sever mnoho štěstí, to štěstí budou potřebovat i jejich potomci, kteří se budou na podzim vracet zpět.