Výstava MISE 263 připomíná 75. výročí Letecké bitvy nad Bílými Karpaty. Má za cíl představit dnes již téměř zapomenutou událost, která se v našem kraji odehrála 29. srpna 1944, v době, kdy válka vstoupila do své závěrečné fáze.

Na straně spojenců v ní hrálo významnou roli i strategické letectvo, které podnikalo nálety na důležité cíle hluboko v německém týlu. Zaměřovali se na rafinerie, zbrojní průmysl, nádraží apod.

15. americká letecká armáda měla své základny v jižní Itálii. Odtud vzlétlo 29. srpna 1944 několik stovek bombardérů. Jejich cílem byla průmyslová oblast kolem Moravské Ostravy. V oblasti Bílých Karpat byla letka bombardérů z 2. bombardovací skupiny, která letěla na konci celého svazu, napadena německými stíhači a zcela zničena. Pro tuto událost se vžilo pojmenování Letecká bitva nad Bílými Karpaty. Zahynulo při ní celkem 41 amerických letců, z toho na moravské straně na Bojkovsku a v Bošáci na slovenské straně 36 letců, což je v tak malém regionu největší počet padlých Američanů na území bývalého Československa.

Na 20. peruť 15. americké letecké armády zaútočily německé stíhací eskadry JG  300, 53, 27, 302 a 3. Dva z bombardérů B-17 Flying Fortress 15. USAAF směřujících na Ostravu byly ve vzdušném souboji nad Valašskem sestřeleny. Jeden z poškozených letounů odhodil bomby nad Vsetínem, místní částí Bobrky. Následně jeho hořící trosky  dopadly po sestupné spirále na katastr obce Liptál (letoun č. 44-6369  podporučíka D. B. Seamana). Druhý zasažený stroj (letoun č. 44-6359 nadporučíka Bullocka) se zřítil u Kašavy. Na rozdíl od dalších se osud k osádkám obou letounů zachoval milosrdně. Všech deset letců u Liptálu dopadlo na padácích na zem a dočkali se konce války v zajetí. Z posádky letounu sestřeleného u Kašavy jich sedm přežilo a tři zahynuli.

Výstava, kterou zapůjčil pan Michael Žitník, člen spolku Letecká bitva nad Bílými Karpaty 1944 z.s. a současně majitel a provozovatel muzea Letecká bitva 29. 8. 1944 v Šanově je věnována těmto dvěma letadlům a osudům jejich posádek. K vidění jsou autentické fotografie a fragmenty letadel z míst havárií a další zajímavosti související s touto druhou největší leteckou bitvou nad Moravou, která patří mezi nejvýznamnější události II. světové války ve Zlínském kraji. Přesto podobně jako jiné je dodnes poněkud upozaďována a není dostatečně prezentována veřejnosti. Výstava v Muzeu regionu Valašsko k oficiální vzpomínkové akci k 75. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty z 29. srpna 1944 bude otevřena od 21. srpna do 8. září.