
V pátek 15. listopadu zemřela významná vsetínská rodačka, česká ikona papírových vystřihovánek – paní Kornelie Němečková (nar. 5. 7. 1932). Bytostná výtvarnice, moudrá, pokorná a laskavá žena, která po celý život chovala v srdci lásku k lidové kultuře a folkloru a měla porozumění pro svět dětí.
Středoškolským výtvarným vzděláním na zlínské a posléze na uherskohradišťské státní uměleckoprůmyslové škole (1949–1953) byla designérkou obuvi. Této profesi se věnovala ale jen krátce a rovněž i studium oděvního výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze bylo pro ni jen drobnou epizodou. Nicméně po celý život měla vytříbený vkus a smysl pro design. Navíc inklinovala k textilu, což se promítlo i do její volné tvorby v podobě textilních koláží a netkaných tapiserií aradecor.
Dalším materiálem, který ji okouzlil na celý život, byl papír, a to zejména ve spojitosti s technikou vystřihovánky. Přejala ji z lidové kultury a povýšila na umění. Uplatnila ji jak při tvorbě komorních obrazů, tak i v návrzích ilustrací do knih a časopisů, na plakátech, pozvánkách, přebalech hudebních alb, poštovních známkách, novoročenkách, exlibris, pamětních listech, blahopřáních apod. Zásluhou publikovaných děl a animovaných vystřihovánek použitých v televizní znělce Zpívánky (1984) a krátkých filmech Toman a lesní panna (1977) a Holoubek (1981) se její poetické a dekorativně kultivované dílo dostalo do povědomí široké veřejnosti a získalo na popularitě.
Vedle papírových vystřihovánek se Kornelie Němečková věnovala krátkodobě i dalšímu z lidových výtvarných projevů – podmalbě a touto malířskou technikou vytvořila pozoruhodná díla určená zejména dětem.
Po stránce tematické čerpala ve svých vystřihovánkách jak z poetiky světa dětství, tak z valašské (či slovácké) lidové kultury a folkloru. V její tvorbě se zrcadlí autorčin hluboký vztah k rodnému kraji a jeho tradicím, který prostřednictvím idylicky laděné tvorby předávala dál (ilustrovala např. Nezdařilovu básnickou sbírku Horní chlapci či trilogii pověstí z Velkých Karlovic od Heleny Mičkalové). Umělkyně se ráda navracela do svého rodiště, kde prezentovala své dílo na výstavách a kde po sobě zanechala trvalou stopu v podobě loga Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec. Za své celoživotní zásluhy byla oceněna udělením čestného občanství města Vsetína (2008).
V letech 2018 až 2019, při příležitosti uspořádání výstavy Kornelie Němečkové a vydání její první monografie Muzeem regionu Valašsko, věnovala výtvarnice vsetínskému muzeu rozsáhlý a výjimečný soubor svého díla. Ten obsahuje 44 obrazů – adjustovaných originálních i tištěných vystřihovánek a 257 dalších výtvarných prací, a sice soubory volných papírových vystřihovánek (168), novoročenek (39), exlibris (6), přáníček (23), hraček (1) či návrhů propagačních materiálů (15), ilustrací leporela (3) a výzdoby dopisních papírů (2). Díky autorčině velkorysému daru spravuje naše muzeum největší a nejucelenější kolekci její tvorby, zastoupenou ve veřejných i soukromých sbírkách České republiky.
Vsetínské muzeum spolupracovalo s Kornelii Němečkovou již od 60. let minulého století a tato spolupráce spočívala v realizaci krátkodobých výstav a týkala se také publikační a sbírkotvorné činnosti. Naše regionální muzeum si tvorby umělkyně velmi považuje a její odkaz uchovává pro budoucí generace. Nezapomíná ovšem ani na tu současnou a výběr z její tvorby zapůjčuje i na výstavy do dalších kulturních institucí. Naposledy tomu bylo v letošním roce, kdy Slovácké muzeum v Uherském Hradišti pořádalo výstavu Kouzlení Kornelie Němečkové. Zahájení výstavy bylo pro mnohé vlastně i poslední výjimečnou příležitostí potkat se osobně s paní Kornelií, jejíž poetický svět oslovil již několik generací a vnesl radost do našich životů.
Vážená a milá paní Kornelie, s vděčností a láskou na Vás vzpomínáme.