Muzeum regionu Valašsko pro Vás připravilo zajímavou přednášku věnovanou tématu třicetileté války a dánskému vpádu do středu Evropy v letech 1626 – 1627, který měl výrazný vliv i na dění u nás na Valašsku. Akce proběhne ve čtvrtek 7. listopadu od 18:00 hodin v Mramorovém sále zámku Vsetín. Slova se ujme historik PhDr. Vít Mišaga PhD..

K TÉMATU PŘEDNÁŠKY

V listopadu si připomínáme výročí bitvy na Bílé hoře (8. 11. 1620). Krvavou porážkou tehdy v podstatě skončilo povstání stavů z českých zemí, Rakous i části Uher namířené proti Habsburkům. Sebedůvěra vítězů však vyděsila mnohé aktéry v Evropě, a tak se do války přidávali i ti, kteří dosud stáli opodál. Válečný požár proto nešlo zastavit. Ostatně ani poražení povstalci nehodlali boj jen tak snadno vzdát. Do čela protihabsburské koalice se v roce 1625 postavil dánský a norský král Kristián IV., jehož vojáci spolu s pluky generála Mansfelda o rok později zahájili odvážné tažení do Slezska a na Moravu. Zatímco švédské obléhání Brna (1645) nebo Prahy (1648) žije v historické paměti doposud, dánské ovládnutí podstatné části Horního Slezska a celé severovýchodní Moravy v letech 1626 až 1627 rezonuje v obecném povědomí jen slabě, pokud vůbec. Obyvatelé Beskyd, tedy především Valaši, rozhodně nezůstali stát stranou a aktivně se zapojili do válečných akcí. 

Přednáška historika PhDr. Víta Mišagy PhD. vychází z jeho nové knihy „Dánský vpád: dva roky války ve Slezsku a na Moravě 1626 – 1627“. Publikace vyšla díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje, měst Hranice a Český Těšín a Mgr. Herberta Pavery, starosty obce Boletice a senátora Parlamentu ČR.

VSTUPNÉ

Plné 60 Kč, snížené 50 Kč (senioři, studenti) a 40 Kč (děti 6–15 let, ZTP), do 6 let zdarma.