Nová výstava, na které si budete moci prohlédnout lampy a svítidla z někdejší věhlasné sklárny S. Reich & Co, odstartuje v sobotu 27. dubna na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Slavnostní zahájení proběhne od 14 hodin v rámci tradiční akce Sklářské kouzlení.

KRÁTCE Z HISTORIE

Když v roce 1854 zakládal Eugen hrabě Kinských na svých pozemcích v Krásně sklárnu, dohodl se na jejím provozování s rodinnou firmou S. Reich & Co. Firma se v průběhu následujících let stala jedním z největších podniků v Rakousko-Uhersku a sklárna v Krásně se v následujícím století specializovala na výrobu skla pro svítidla.

O VÝSTAVĚ

Výstava Světlo s vůní petroleje představuje petrolejové lampy, ale i další skla určená k různým zdrojům světla, které sklárna S. Reich & Co vyráběla mezi lety 1855–1934 ve Valašském Meziříčí-Krásně. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se také s celou dynastií rodiny Reichovy, rozsahem jejího sklářského impéria a samozřejmě i historií krásenské sklárny. Mezi vystavenými křehkými exponáty budou luxusní stolní lampy, skla zdobená leptem, malbou i skla broušená. Některé ze světel byla kompletována a restaurována pouze pro tuto výstavu. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírky Muzea regionu Valašsko a sbírky Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ PŘI SKLÁŘSKÉM KOUZLENÍ

Výstava bude zahájena 27. dubna ve 14 hodin na akci Sklářské kouzlení (více ZDE). Komentované prohlídky s kurátorkou výstavy proběhnou 27. 4. v 15 hodin a 18. 5. v rámci Dne otevřených dveří. K výstavě je připraven edukační program pro školní kolektivy Sklářské řemeslo (více ZDE), zručnější studenti mají možnost využít workshopu Umění a řemeslo v regionu – sklo (více ZDE).

VSTUPNÉ

Lze využít vstupné pro celé muzeum nebo jen na výstavy. Bližší info najdete ZDE (v levém sloupci kliněte na Vstupné)