Proměny vsetínského muzea napříč 100 lety jeho fungování přiblížuje velká výroční výstava, která odstartuje v neděli 24. března na zámku Vsetín. Čekají Vás unikátní historické exponáty i současné novinky používané v muzejnictví a výstavnictví. Nechybí spousta hravých interaktivit a dalších zajímavostí pro návštěvníky napříč generacemi. Výstava Muzeum stoleté potrvá do 31. prosince 2024. Součástí bude i Den otevřených dveří, který proběhne v sobotu 18. května.

STRUČNĚ Z HISTORIE MUZEA

Vsetínské muzeum vzniklo zásluhou skupiny nadšenců kolem známého lékaře Františka Sovy, která dne 14. února 1924 založila Vsacké okresní muzeum na Vsetíně. To v průběhu následujících desetiletí několikrát měnilo jméno, místo i zřizovatele. Od sloučení s valašskomeziříčských muzeem v roce 1964 zakotvilo na zámku Vsetín. Nová instituce se nejprve jmenovala Vlastivědný ústav Vsetín, později Okresní vlastivědné muzeum Vsetín a od roku 2003, kdy přešla pod křídla Zlínského kraje, nese název Muzeum regionu Valašsko. V roce 2005 se jeho součástí stala i dříve samostatná Hvězdárna Vsetín.

CO VÁS ČEKÁ

Výstava Muzeum stoleté přibližuje proměnu této instituce ve třech různých etapách jejího fungování, od první republiky, přes socialismus až po současnou éru. A to jak z hlediska funkce ve společnosti, tak i způsobů instalace výstavních předmětů nebo třeba vnímání ze strany veřejnosti. K vidění jsou unikátní sbírkové předměty se zajímavými příběhy, které doplňují i významné milníky historie instituce a osoby s ní spojené. Nechybí ani historické fotografie a filmové záběry z minulosti muzea. Výstava přibližuje i současné technologie, které Muzeum regionu Valašsko používá při práci se sbírkovými předměty a jejich prezentaci. Návštěvníkům ukážeme například skenování sbírkových předmětů či 3D tisk. Připravena je i průvodcovská aplikace do mobilu či tabletu.

PRŮVODCOVSKÁ APLIKACE

Bližší informace o exponátech či zajímavých historických faktech ve výstavě Muzeum stoleté najdete ve speciální aplikaci. Dostanete se do ní za pomoci Vašeho mobilního telefonu či tabletu přes mobilní data či Wi-Fi, která je ve výstavě k dispozici.
Podrobnější instrukce získáte na panelu u vstupu do výstavy.

VSTUPNÉ

Lze využít vstupné pro celé muzeum nebo jen na výstavy. Bližší info najdete ZDE (v levém sloupci kliněte na Vstupné)