Vzpomínkový pořad věnovaný památce i stále živému odkazu kardinála Štěpána Trochty proběhne ve středu 20. března v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín. Slova se ujme katolický kněz Stanislav Zatloukal. Součástí bude i projekce pracovní verze krátkého dokumentárního filmu o vzniku výtvarných prací k výstavě a živém odkazu kardinála Trochty.
O KARDINÁLU TROCHTOVI
Štěpán Trochta se narodil roku 1905 ve Francově Lhotě. Doktorát z teologie získal v italském Turíně, kde byl také ve svých 27 letech vysvěcen na kněze. Řeholník a jeden ze zakladatelů české provincie salesiánů působil také jako duchovní rádce českých katolických skautů. Za 2. světové války prožil hrůzy koncentračního tábora, do kterého byl deportován za účast na protinacistickém odboji. Po ukončení války byl v roce 1947 vysvěcen na biskupa a pověřen správou litomeřické diecéze. Komunistickému režimu ale byla církev trnem v oku a Štěpán Trochta byl ve vykonstruovaném procesu z roku 1954 odsouzen na 25 let do vězení. V roce 1960 se dostal na svobodu díky amnestii, musel ale pracovat jako dělník. Rehabilitace se dočkal až roku 1968, kdy se vrátil do biskupského úřadu a papež Pavel VI. ho následně jmenoval kardinálem. Přišla ale normalizace a další pronásledování režimem. Kvůli němu také roku 1974 zemřel, když dostal po jednom z vyčerpávajících „jednání“ s tehdejším tajemníkem pro dohled nad církvemi mozkovou mrtvici.
PROGRAM PŘEDNÁŠKY
V letošním roce si tedy připomínáme 50. výročí úmrtí kardinála Štěpána Trochty. Na zámku Vsetín u této příležitosti probíhá od konce února výstava výtvarných prací žáků uměleckých škol regionu s názvem Křížová cesta kardinála Štěpána Trochty. Její součástí bude i stejnojmenná přednáška, která se uskuteční ve středu 20. března od 17 hod. na zámku Vsetín. Katolický kněz Stanislav Zatloukal z farnosti Fr. Lhota, která spravuje Muzeum kardinála Štěpána Trochty, popovídá o živém odkazu kardinála Trochty i jeho pohnutém osudu v dobách nacismu a komunismu. V rámci přednášky bude promítnuta pracovní verze krátkého dokumentárního filmu Michala Fukse o vzniku výtvarných prací na téma křížové cesty kardinála Trochty a o jeho živém odkazu. Po skončení si budou moci zájemci prohlédnout i samotnou výstavu.
VSTUPNÉ
Plné 60 Kč, snížené 50 Kč (senioři, studenti) a 40 Kč (děti 6–15 let, ZTP), do 6 let zdarma.
Mgr. Olga Méhešová