Dechberoucí černobílé fotografie zachycující vztah člověka a koně od renomovaného valašského fotografa Josefa Vrážela nabízí výstava, kterou pro Vás připravilo Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Výstava je na zámku k vidění do 28. července.

O VÝSTAVĚ

Josef Vrážel fotografuje koně už od svých začátků se zrcadlovkou, tehdy to ale bylo spíše nahodile. Tématu se začal opravdu intenzivně věnovat až počátkem roku 2020. V podstatě k tomu byl „přinucen“ nástupem covidu, protože musel přerušit práci na jiném projektu. Péče o zvířata a práce v přírodě totiž činnost lidí kolem koní přece jen tolik neomezovala. Navíc většina z nich měla ke covidu poněkud specifický přístup. Cílem fotografovaného souboru nebyla snaha reportážně přiblížit jednotlivé „koňáky“ a jejich svěřence, ale spíše se pokusit o zachycení vztahu "člověk – zvíře". Autor pro sebe postupně odhaloval svéráznou komunitu navenek drsných, nepřístupných, vzájemně soudržných a pracovitých lidí. Uvnitř však citlivých, s obrovskou láskou ke koním, které nevnímají jako výrobní prostředek, ale spíše jako své parťáky. Soubor fotografií, které si můžete prohlédnout v rámci výstavy Josef Vrážel: O koních a lidech, vznikal převážně v letech 2020 až 2023. Jsou v něm zachyceni lidé z formanského prostředí i oblasti dostihového sportu a to nejen toho profesionálního, ale i amatérského, kde se chovatelé věnují svým miláčkům ve volném čase.

O AUTOROVI

Josef Vrážel se narodil 25. 8. 1966 na Vsetíně. Vyrůstal a dosud žije v Karolince. Fotografii se začal věnovat již na základní škole, ačkoliv v rodině nebyl žádný fotograf. Impulsem mu zřejmě byl vánoční dárek, kniha Lovcem živé krásy od Slávy Štochla. V zálibě ho podporovala maminka a strýc Jaroslav. Na první fotoaparát Smena m8 si našetřil sám. Flexaretu VI mu pak koupila maminka. Kromě přírody mu byl oblíbeným fotomodelem jeho dědeček. Možná odtud pochází Vráželovo zaujetí pro sociální dokument.

Po vojenské službě u něho ovšem začaly převažovat jiné zájmy a koníčky, k fotografii se vrátil znovu kolem roku 2005. To již bylo ale na digitální techniku. Zpočátku se věnoval především krajinářské fotografii, se kterou zaznamenal solidní úspěchy. Výsledkem bylo množství firemních kalendářů. Jeho fotografie zdobí domácnosti v ČR, ale i v Evropě. Záhy ho však začaly lákat lidské příběhy, které mohou být prostřednictvím fotografie vyprávěny.

Cílem Josefa Vrážela jsou především dlouhodobé projekty, které mu umožňují kontinuitu a hlubší vhled do tématu. Hlavní inspirací je mu kraj, kde se narodil a žije. Horní Vsacko a jeho obyvatelé. Většina fotografií tedy vzniká na relativně malém prostoru několika vesnic. Preferuje černobílou fotografii. Má za to, že pro valašské reálie je vhodnější než fotografie barevná.

Vystavovat začal od roku 2016. Má za sebou množství kolektivních výstav. Se svým kolegou Vladimírem Skýpalou pracuje na společném souboru o Valašsku s názvem Doma. Tento soubor vystavovali na mnoha místech v ČR. Ve Velkých Karlovicích, Karolince, Vsetíně, Kroměříži, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Karviné. Samostatně vystavoval soubory z prostředí Charity Nový Hrozenkov například ve Zlíně. Tříkrálovou sbírku vystavoval v Brně a Českém rozhlase Praha, kde mu ji uvedl pražský arcibiskup Jan Graubner. Velkou retrospektivní výstavu pak uvedl na počátku letošního roku v prestižní Leica Gallery Praha. Kurátorem mu byl známý český fotograf Jaroslav Kučera.