Po skončení úspěšné výstavy Retrogaming pro Vás Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín připravuje další atraktivní retro výstavu, jež Vás tentokrát zavede do světa legendárních hraček firmy Fatra Napajedla. K vidění je od 7. května do 25. srpna a návštěvníkům nabídne to nejlepší z produkce firmy od poloviny 20. století po současnost. Nechybí ani interaktivní herna pro děti a soutěž o nejlepší fotografie s hračkoami z Fatry.

NĚCO Z HISTORIE

Produkce hraček ve firmě Fatra se rozjela záhy po jejím vzniku v polovině 30. let 20. století. Během druhé světové války se vedle ochranných plynových masek vyráběly například i pryžové figurky vojáků. Zlatá éra hraček se datuje do 60. až 80. letech minulého století, kdy výrobní linky chrlily dodnes oblíbená nafukovací sedací zvířátka. Ta si vedle soudobých ikonických her a hraček dalších výrobců, jako byla stavebnice Merkur či igráčci, našla místo snad v každé československé domácnosti. Autorkou mnoha designových výrobků firmy Fatra byla uznávaná návrhářka Libuše Niklová – ikona českého designu. Její návrhy jsou nejen hravé a nápadité, ale z dnešního pohledu i technologicky inovativní. Po delší odmlce společnost Fatra výrobu nafukovacích hraček obnovila roku 2010. Záhy na to se vrátila i ke spolupráci se špičkovými designéry, mezi které patří například Jan Čapek, Anna a Jerry Kozovi či Zuzana Lednická a Veronika Vaňhová.

O VÝSTAVĚ

Výstava Fenomén Fatra představuje nafukovací, pryžové i plastové hračky vyráběné v Napajedlích od 2. poloviny 20. století po současnost. Jsou mezi nimi i unikáty, kterých se ve veřejných či soukromých sbírkách zachovalo jen několik exemplářů. K těm vůbec nejzajímavějším patří nejstarší gumové hračky a exponáty z exkluzivní kolekce Jules Verne, určené pro Expo ´67 v Montrealu. Součástí výstavy jsou také informativní panely s fotografiemi či zajímavá videoprezentace. Putovní výstava od Inspirace Zlín z. s. slaví úspěch u návštěvníků všech generací. Ti starší při ní vzpomínají na své dětství. Pro ty nejmenší je hlavním lákadlem zejména herna s československými retro hračkami.

O SOUTĚŽI

Vsetínské muzeum v rámci přípravy a realizace této výstavy vyhlašuje soutěž o tři nejlepší historické fotografie, na kterých bude zachycena hračka vyrobená ve Fatře Napajedla (např. na snímku dítěte s vánočním dárkem). V době od 1. dubna do 20. srpna nám zasílejte na e-mailovou adresu: mehesova@muzeumvalassko.cz skeny starých rodinných fotografií, jejichž reprodukce vystavíme přímo ve výstavě. Po jejím ukončení zveřejníme na webových stránkách muzea tři výherce, které odměníme volnou vstupenkou do muzea.  

VSTUPNÉ

Dle ceníku ZDE