Oblíbené velikonoční programy ovládnou tento víkend dění v pobočkách Muzea regionu Valašsko na Vsetíně a ve Valašském Meziříčí. Těšit se můžete na tradiční mozaiku lidových zvyků a řemesel, folklorních vystoupení, velikonočního tvoření a další zábavy pro všechny generace.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

V sobotu 16. března proběhne akce Velikonoce v muzeu na zámku Kinských. Od 10 do 17 hodin můžete navštívit tvůrčí dílny se zdobením kraslic, výrobou květinových dekorací a lepením velikonočních beránků. Zájemci si budou moci prohlédnout i sami vyzkoušet tradiční barvení velikonočních vajíček, pletení pomlázky a výroby vizovického pečiva či frivolitkové krajky. U vstupu Vás bude celý den vítat cimbálová muzika Klobučánek, v 11 a 14 hodin předvede soubor Trojáček z Valašské Bystřice tradiční vynášení Mařeny. Velikonoční atmosféru navodí i výstavka kraslic a ochutnávka tradičního postního pokrmu pučálky. Součástí programu bude také velikonoční jarmark s produkty regionálních prodejců a různými dobrotami pro dospělé i děti. V rámci akce si budete moci prohlédnout výstavu obrazů, které společně vytvořili účastníci nedávných Jarních prázdnin s muzeem. Návštěvníkům budou zpřístupněny i všechny výstavy, herny a multimediální expozice Člověk v krajině, krajina v lidech. Otevřena bude také zámecká kavárna. 

Zámek Vsetín

Velikonoce na zámku Vsetín vypuknou v neděli 17. března od 10 hodin. Hned od rána Vás čekají tvůrčí dílny, velikonoční pátračka, ukázky tradičních řemesel, pletení pomlázky, malování kraslic a rukodělný jarmark s výrobky regionálních prodejců. Cukrářky ze SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín budou přímo na místě péct velikonoční jidášky, pochutnat si budete moci i na uzenářských dobrotách, valašských sýrech a zákuscích či medovině. O hudební doprovod se bude v dopolední části starat Gajdoš z Valašska. Hlavní program odstartuje od 13:30 hodin slavnostním uvítání v Mramorovém sále. Před zámkem si budete moci pohladit živá zvířátka. Uvnitř proběhnou tři pásma vystoupení folklorního souboru Malá Jasénka a pěveckého sboru Jasénčanky (13:30, 14:30 a 15:30 hodin). Zájemci mohou navštívit i komentovanou prohlídku nové výstavy Křížová cesta kardinála Štěpána Trochty (15 hodin) nebo si prohlédnout dokumentární filmy o Velikonocích na Valašsku. Otevřeny budou všechny návštěvnické prostory zámku, kromě Templářského sklípku. Tečku za celým programem udělá vynesení Mařeny do řeky Bečvy (začátek průvodu v 16:30 hodin před zámkem).

Další informace najdete i na Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.