
Erasmus+
Celý název projektu: KA120-ADU-Akreditace v programu Erasmus pro vzdělávání dospělých
Registrační číslo projektu: 2023-1-CZ01-KA120-ADU-000191773
Výzva národní agentury – Domu zahraniční spolupráce: Erasmus+: program Unie pro vzdělávání a odbornou přípravu
Tematický okruh: KA120-ADU-Akreditace v programu Erasmus pro vzdělávání dospělých
Období realizace: 1. 2. 2024 – 31. 12. 2027
Poskytnutá dotace: maximální výše grantu 53 800,00 EUR
Financování: Evropská unie prostřednictvím Domu zahraniční spolupráce
Cíl projektu:
Projekt vychází z dlouhodobé zkušenosti muzea se vzděláváním širokého spektra návštěvníků. Základním cílem je seznámit se metodami a postupy v odborné praxi vedoucí ke vzdělávání dospělých. Za tímto účelem si muzeum vyčlenilo čtyři hlavní témata:
1. Digitalizace, prezentace, on-line edukace.
Muzeum spravuje více než 500 000 sbírkových předmětů v souladu se zákony o ochraně sbírek muzejní povahy č. 122/2000. Digitalizace sbírek poskytuje všem badatelům bez rozdílu možnost vzdělávat se prostřednictvím národního bohatství, které muzeum spravuje. V roce 2024 se muzeum stalo sdíleným digitalizačním pracovištěm pro muzea a galerie Zlínského kraje a proto má enormní zájem na získání širokého spektra zkušeností.
2. Environmentální edukace, metody přípravy a prezentace výzkumů, zapojení veřejnosti.
Environmentální témata navazují na výzkum, přírodovědné oddělení je dlouhodobě zapojeno do systému vyhodnocování terénních výzkumů (např. Národní genetickou bankou živočichů). V rámci mobilit budou odborní pracovníci usilovat o propojení s dalšími evropskými vědeckovýzkumnými projekty a načerpání zkušeností pro vlastní praxi.
3. Regionální kultura jako cesta k multikulturalismu, inkluze znevýhodněných.
Vzdělávání a seznamování s multikulturní a multireligiozní společností lze stavět právě na objevování svých vlastních charakteristik (vnímáno z pohledu „domácího návštěvníka“). Povědomí o společném evropském dědictví a rozmanitosti si v rámci mobilit rozšíří nejen edukátoři, ale i ti, kteří zázemí pro přípravu programů vytvářejí: kurátoři, programoví a koordinační pracovníci, management, výstaváři.
4. Nové metody a postupy v odborné praxi, sdílení výzkumných výsledků, péče o sbírky.
Práce ve vědeckovýzkumné organizací představující a popularizující oblast svého zájmu veřejnosti předpokládá u svých odborných pracovníků pozitivní přístup k celoživotnímu vzdělávání.
Cílové skupiny:
Vyjíždět na zkušenou (zpravidla formou stínování svého kolegy ze stejného oboru) budou kurátoři sbírek a edukátoři, tak ti, kteří se starají o programovou nabídku, spolupráci s dalšími organizacemi či vizuální výstupy muzejních aktivit. S vědomím, že k naplnění výše zmíněných témat vede cesta skrze komplexní začlenění nabytých poznatků, vyjíždí do terénu zpravidla skupiny sestavené z různých profesí a výjezdů se účastní i management organizace.
Aktuální stav:
Dohoda o udělení a podmínkách akreditace Erasmus+ v oblasti vzdělávání dospělých
(číslo dohody 2023-1-CZ01-KA120-ADU-000191773)
Klíčová akce 1 – Projekty krátkodobých mobilit akreditovaných organizací: výzva 2024: grantová dohoda 2024-1-CZ01-KA121-ADU-000226601. Dílčí projekt probíhá v termínu od 1. 6. 2024–31. 8. 2025.
Kontaktní osoby:
Ing. Tomáš Vitásek, ředitel (e-mail: vitasek@muzeumvalassko.cz)
RNDr. Lukáš Spitzer, Ph.D., zástupce ředitele, vedoucí odborného a popularizačního oddělení, kurátor-entomolog (e-mail: spitzer@muzeumvalassko.cz)
Mgr. Kamila Valoušková, kurátor – historik umění (e-mail: valouskova@muzeumvalassko.cz)