Se začátkem prázdnin zároveň končí doba nutných omezení vyžádaných pandemií. Muzea, galerie a zámky po nezvykle dlouhé době naplno otevírají své brány, aby nechaly návštěvníky obdivovat skvosty z naší „národní pokladnice“.
Pro ukládání cenností (pokladů) byly v interiérech zámků využívány různé kabinetní skříňky, šperkovnice či tajné zásuvky psacích stolů a sekretářů. V zámku Lešná u Valašského Meziříčí jich najdete celou řadu – včetně těch s utajenými zásuvkami a dvířky. K nejstarším patří ranně barokní kabinet se sedmi zásuvkami a uzamykatelnou skříňkou. Luxusní kousek nábytku zhotovený z ebenového dřeva má čela zásuvek zdobena intarzií, kovovými rozetkami a slonovinovými destičkami s rytinami. Jednoduché lineární rytiny doplňují celkové dekorativní vyznění nábytku, ale ty s figurální tematikou mají poněkud morbidní náměty, podněcující představivost k jejich propojení v dramatický příběh o útěku, setkání s lupiči a úkladném mordu. Jakoby to byl příběh o získání pokladu ukrytého v útrobách kabinetu. Figurální motiv jezdců v trysku uhánějících na koních a střílejících po sobě pistolemi má i o století mladší drobná kazeta zdobená malovanými miniaturami. Jestli byla šperkovnice skutečně účastna zobrazovaného dramatu potvrdit nelze. Nicméně v interiéru lešenského zámku se nachází předmět, který byl pro tyto účely přímo stvořen. Je jím vojenská taška určená pro listiny hraběte Augusta Kinského, který působil jako komoří a rytmistr 2. třídy husarského pluku cara Mikuláše I. Kožená taška zdobená červeným sametem a stříbrnými výšivkami byla nošena v letech 1836–1848, a i když se do ní hromada šperků či mincí zjevně nevměstnala, jistě střežila nejedno vojenské tajemství.
Poklad v muzeu nalezne ovšem každý, jehož srdce plane pro objevování červených nitek ve spletitostech spředených historií. Ale pokud si chcete být nalezením pokladu opravdu jisti, zahrajte si s dětmi Letní dobrodružství v muzeu. Hrací list k „pokladovce“ získáte na zámku v Lešné i ve Vsetíně či na vsetínské hvězdárně. Kdo uspěje do konce prázdnin na všech třech objektech Muzea regionu Valašsko, může se těšit na bonus v podobě pamětní mince. Tak vzhůru za poklady, dobrodružství čeká jen na Vás!
Článek otiskl Valašský Deník 30. 6. 2020, odkaz zde.