Kouzlo původem renesančního zámku v Lešné v těchto dnech umocňují růžové, oranžové a žluté květy rododendronů a azalek, jimž konkurují kopretiny, kakosty, kostival, pomněnky a další luční květena obohacující parkovou zeleň. Pomalu nakvétají růžové pivoňky v parteru před vstupem do zámku. Pokud se v těchto dnech rozhodnete kvetoucí park u zámku obdivovat v dopoledních hodinách, může se stát, že v pečlivě upraveném záhonu narazíte na kominíka, peskovaného komornou vybíhající zpoza zámeckých vrat. Celou scénu shůry balkonu sleduje urozená slečna v krásných šatech z konce 19. století v doprovodu skupinky zvědavých dětí. V sobotu mají děti svůj svátek, a tak se zámek v Lešné na dva týdny proměnil na zámek pohádkový.

A proč se k pivoňkám v zámeckém parku sklání právě kominík Jura Pacucha a nad penězi od lešenské hraběnky se v jídelně hašteří ševcové? Jsou to hrdinové z ryze valašských pohádek, sepsaných valašskomeziříčským rodákem Jaroslavem Nečasem k roku 1943. Autor, který tehdy pracoval jako učitel v Praze a ve Vysokém Mýtě, pohádky publikoval nejprve pod pseudonymem, ale po válce vyšly Valašské pohádky pod jeho vlastním jménem v nakladatelství Melantrich s krásnými ilustracemi Vojtěcha Kubašty. A právě tiskové archy těchto celkem dvanácti celobarevných ilustrací se staly inspirací k interpretaci dvou Nečasových pohádek a jejich zakomponování do autentických zámeckých prostor. Tisky v roce 1957 věnoval do sbírek muzea svého rodného města sám autor, tehdy už spisovatel, redaktor a překladatel  Jaroslav Nečas.  Jedna z ilustrací dokonce hraje v příběhu velmi důležitou roli a o okamžiku, kdy se dostane na scénu, si děti vyprávějí ještě dlouho po zazvonění zvonečku oznamujícího konec pohádky.

Pohádkový zámek bude v Lešné u Valašského Meziříčí vítat děti už jen pár dní a je určený pro školky a školní třídy. Ale pokud byste si s dětmi taky chtěli obohatit prohlídku zámeckých komnat, vydržte ještě měsíc – na prázdniny se pro malé a hravé návštěvníky připravuje hra Letní dobrodružství na zámku. Už teď je jisté, že děti nezakusí vůni čerstvě pečených koláčů, ani se nenechají vyděsit loupežníky jako u Pohádkového zámku, ale můžou se těšit na odhalení truhličky s pokladem.