Zámek Kinských se po třech letech znovu otevřel veřejnosti. Památková hodnota budovy se nejprve projevila při odhalení původní výmalby či štuků a následně atmosféru někdejší rezidence majitelů dokreslilo soudobé řešení interiérů kombinující dubové dřevo s barvou slonové kosti. Poté se do zámku promítlo i jeho muzejní poslání. Byl vybaven moderními depozitárními prostory, do nichž byly umístěny bohaté a vzácné sbírkové fondy. Proměnu pak završila interaktivní expozice věnovaná tématu člověka v krajině a zpětnému působení zdejší krajiny na život místních obyvatel. A nyní je čas k tomu, aby zámek přivítal zpět své návštěvníky, kteří si oblíbili muzejní odhalování historie a zajímavosti zdejšího regionu právě prostřednictvím výstav a akcí.
Sklářské kouzlení
Tou první akcí nově otevřeného zámku je Sklářské kouzlení (26. března). V současné podobě muzea je jeho jedinečná sbírka skla pro svítidla ukryta v depozitářích, nicméně muzeum ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou Valašské Meziříčí dokáže na jeden den vyčarovat zámek naplněný sklářským řemeslem. Hned u zámeckých vrat se objeví mobilní sklářská pec, při níž budou mistři skláři předvádět fascinující proces zrodu skla. Po vstupu dovnitř vůně pryskyřice přiláká k místu, kde lze sledovat proces tvorby vitráží a vitrážových lamp. Kdo se vydá spíš po zvuku skla, jistě nemine brusiče a rytce tvořící z obyčejné skleničky originálně zdobené dílo. Některé z řemeslných procesů si však může osvojit každý z příchozích: třeba namalovat ručně foukané skleněné vajíčko, sestavit mozaiku z barevných sklíček či vyrobit si originální dekoraci ze skleněných korálků.
Tradice a současnost sklářského řemesla
Sklářské řemeslo je s Valašskem spojeno už od 17. století. Jak se jeho rozvoj promítl do zdejší krajiny, odhaluje nová expozice, kterou v tento den bude provádět její autorka. Je vůbec sklářské řemeslo i dnes součástí Valašska? Nepochybně! Nejvýmluvněji to doloží právě práce studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí, jimiž bude zámek prostoupen. Kouzlu sklářského řemesla lze zcela propadnout již v sobotu 26. března od 10 do 18 hodin. Na Sklářském kouzlení nebude chybět ani občerstvení, živá hudba a samozřejmě možnost zakoupit si originální výrobek.
Foto: Objekty Gabriely Skápkové (3. ročník SUPŠS, vedoucí ateliéru MgA. J. Divín), které získaly cenu za studentský design v roce 2020. Foto: Ondřej Galia