Třpyt vánočních baněk k českým vánocům neodlučitelně patří. Konkrétně v našem regionu přinejmenším od 20. let 20. století, kdy se na Vsetíně začaly vyrábět první skleněné vánoční ozdoby. V současné době slaví vsetínská Irisa, která foukané a ručně zdobené baňky ve Vsetíně vyrábí dodnes, už 65 let od svého založení.  A stejně jako v předchozích letech, i letos propůjčily tisíce skleněných baněk jedinečnou adventní atmosféru zámku Lešná u Valašského Meziříčí.

Komnaty 1. patra lešenského zámku projasnilo svým třpytem a škálou 50 odstínů asi 3800 baněk, rozvěšených na dvanácti smrčcích a jedličkách. Schodiště s kaskádou pudrově růžových a smetanových baněk zavede návštěvníky do haly, kde jsou představeny baňky z kolekce Zpátky k přírodě. Ta byla inspirována okoličnatým květenstvím bršlice a kerblíku, čnícím za zimních měsíců ze závějí a seschlými stvoly trávy, třepotajícími se nad jiskřivým sněhem. Historizující prostor knihovny zdobí odstíny tradiční červené a stříbrné, do vínově červené, růžové a zlaté je pak sladěna barokní ložnice. V dalších komnatách se se setkáte s kolekcí v barvě mrazivých modří, či s kombinacemi azurových valérů s neapolskou žlutí. Svěžestí a třpytem zaujme reprezentativní Bílý sál, v němž se zelené, bílé a zlaté odstíny baněk odráží v nástěnných zrcadlech a jejich lesk umocňují křišťálové lustry. Skutečně neobvyklým zážitkem je pro každého z návštěvníků instalace inspirovaná hvězdnou vánoční oblohou, jejíž temně modrofialový nádech rozjasňují zlatě se trpytící baňky, evokující hvězdy. Vstupem do této komnaty se návštěvník ocitá pod klenbou tvořenou 576 baňkami v šesti barevných odstínech.   

Jiskrnou krásu skleněných vánočních ozdob lze na zámku v Lešné obdivovat denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin až do 22. prosince. Jestli si však z návštěvy zámku chcete odnést i něco víc, než mimořádný zážitek, přijďte v neděli 15. prosince: v adventní dílně si budete moci vytvořit vlastní betlémek, či užít kostýmovanou prohlídku baňkami vyzdobeného zámku. V 16 hodin se před zámkem rozezní vánoční příběh Nad Betlémem svítí hvězda v podání dětského pěveckého sboru Cvrčci ze Starého Jičína.