Sklářské řemeslo se vyvíjí už pět tisíc let, a přestože zpočátku bylo sklo jen velmi luxusním předmětem, postupně se stalo přirozenou součástí každodenního života.

Většina sklářských technik je známa už od starověku a v průběhu věků byla jen zdokonalována či využívána v novém kontextu. Typickým příkladem jsou hutní dekory (sklo zdobené za tepla přímo u sklářské pece) patří k nim např. technika millefiori. Název odkazuje k Benátkám a ostrovu Murano, proslulým tzv. tisícikvětým sklem od dob středověku. Ale samotná technika je stará téměř tři tisíce let – používali ji skláři již ve starověkém Egyptě. Velmi starými jsou také zušlechťovací techniky aplikované na sklo za studena – jako je malba, broušení nebo rytí. Těm vděčí za svůj světový věhlas i české sklo.

Od znalosti technologie po realizaci vede dlouhá cesta, zpevněná řemeslnou zručností a výtvarným citem. Jak je těžké rytí či broušení skla a co je k tomu potřeba? Jakými barvami se na sklo maluje? Není nic lepšího, než si to vyzkoušet – třeba na akci, kterou léta připravuje Muzeum regionu Valašsko společně se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou ve Valašském Meziříčí.

Na Sklářském kouzlení bude řemeslo k vidění i vyzkoušení – přímo u zámku bude stát mobilní sklářská pec, u níž budou mistři skláři převádět tekutou sklovinu v hotový sklářský výrobek. K vidění bude také broušení skla na historickém kuličském brusu a dokonalost kombinace broušeného a rytého dekoru v provedení Adély Lakomé. Úskalí práce s ryteckou tužkou pak bude možné otestovat pod dohledem sklářské výtvarnice Jitky Váhalíkové. Příležitost zkusit si malbu vypalovacími sklářskými barvami se naskytne v inspirativním prostředí výstavy Jaroslavy Hýžové. Kouzlo sklářského řemesla nabídnou i další tvůrčí dílny, přímo od sklářů bude možné i výrobky zakoupit.

Na Sklářské kouzlení se můžete těšit v sobotu 25. března od 10 do 17 hodin v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. V týž den bude také otevřena výstava ateliéru skla a designu zdejší sklářské školy – díla začínajících sklářů budou v muzeu vystavena do 18. června.

Článek zveřejnil Valašský deník 13. 3. 2023, odkaz zde.