Gladioly nejrůznějších tvarů a barev ve vázách i nápaditých květinových aranžmá mohli obdivovat návštěvníci Výstavy mečíků, která proběhla od pátku 18. do neděle 20. srpna v Muzeu regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Přinášíme malé ohlédnutí, včetně trojice nejkrásnějších gladiol dle hlasování návštěvníků.

Výstava zažila loni úspěšnou premiéru na zámku v Lešné u Valašského Meziříčí. Vzhledem k vysokému počtu návštěvníků se jí muzeum rozhodlo pro letošní rok přestěhovat do nedávno zrekonstruovaného zámku Kinských, který disponuje větším sálem i potřebným zázemím.

Třídenní výstavu muzeum organizovalo ve spolupráci se zahrádkáři ze Zubří, Gladiol klubem Ratiboř a pěstitelem Stanislavem Novotným. V 86 vázách byly k vidění nejrůznější druhy mečíků, jež doplnilo i několik kal a jiřin. Součástí byly také nádherné květinové vazby od Aleny Hegarové a Denisy Petrů z Lešné. Růže do vazeb dodali majitelé dvou růžových školek Petr Filipec z Fryčovic a Stanislav Kaňák z Frýdlantu. V pátek odpoledne návštěvníkům zpestřilo výstavu hudební vystoupení klavíristky Barbory Machové a Tomáše Botha s Annou Bothovou, kteří zahráli na violu a housle. Na závěr posledního dne výstavy pak proběhl výprodej vystavovaných květin. Příchozí také mohli po celé tři dny volit nejkrásnější mečík výstavy. Vítězný číslo 64 získal celkem 131 hlasů, číslo 27 na 2. místě mělo o pouhé 4 hlasy méně a na 3. příčce skončil mečík číslo 55 se ziskem 123 hlasů..

Všechny mečíky ale byly překrásné. Muzeum tímto děkuje všem pěstitelům, květinářkám i dodavatelům, díky nimž se nám podařilo vytvořit velmi povedenou výstavu. O tom, že se líbila, svědčí i velmi pozitivní ohlasy návštěvníků, kterým rovněž děkujeme, že nás v tak velkém počtu podpořili. Už teď všechny srdečně zveme na další výstavu květin, která proběhne na přelomu září a října v zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Tentokrát budou k vidění kvetoucí jiřiny.