Valašské nebe je pomyslným místem, kam směřují prosby a modlitby věřících, kde najdou klid duše zemřelých a odkud spadá světlo a teplo na všechny pod nebeskou klenbou. Výstava představí duchovní život i vzácná umělecká díla z kostelů a kaplí kraje mezi dvěma Bečvami. Vernisáž se koná v neděli 4. května od 17 hodin.

Nejznámější poutní místa na Valašsku (vystaven bude i originál Valašské madony od Adolfa Liebschera), příběhy „zázračných madon“ (Panna Marie Zašovská a Hostýnská) i kaple dávno zaniklé budou představeny prostřednictvím dochovaných uměleckých děl. Dlouhou historii rozvoje duchovní kultury v regionu zastoupí vzácné prvotisky biblí z 15. století, tajně uchovávané tisky evangelické i bible pestře ilustrované.

Ke komu se na Valašsku obraceli věřící v těžkých časech? Tuto roli plnily sochy a obrazy světců, zhmotňující duchovní přímluvce a pomocníky pro vybraná řemesla či životní situace. Sílu mariánského kultu ilustrují příklady ikonografických typů madon, s nimiž se nejčastěji setkáváme v kaplích i domácnostech a nechybí praktická ukázka, jak dříve zákoutí chalupy zbožné rodiny z kraje pod Beskydy vypadala.

Většinu exponátů tvoří díla, která od dob ztráty své funkce v sakrálním prostoru nebyla exponována. Poprvé budou k vidění sochy z kaple věznice ve Valašském Meziříčí, sochy zachráněné z vojenského újezdu v Libavé, barokní díla ze zámku ve Vsetíně, Halenkově či Brankách. Některé z uměleckých děl prošly restaurátorským zásahem a získaly zpět svou někdejší podobu. Nejrozměrnějším exponátem je Oltář Božího těla, který na přelomu na počátku 20. století dominoval oslavám Božího těla na náměstí ve Valašském Meziříčí, pak aule zdejšího gymnázia a poslední století zůstával skryt v depozitářích. Své místo ve výstavě však mají i drobnosti z poutí, jež si pamětníci vybaví ze vzpomínek na zázemí u prarodičů.

Vernisáž výstavy proběhne v neděli 4. května v 17 hodin, úvodní slovo kurátorek výstavy doprovodí Jana Hrabovská a Apolena Kovářová, žákyně sólového zpěvu ZUŠ Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí, pod vedením p. učitele Daniela Poledňáka. K výstavě je připravena přednáška o kultu Jana Nepomuckého na Valašsku (16. května), edukační program pro děti, soutěž a noční i komentované prohlídky.