Každoroční vesmírné představení, v němž mají hlavní roli padající hvězdy alias meteory z roje Perseid, budete moci sledovat v sobotu 12. srpna od 21:30 do 23:30 hodin na Hvězdárně Vsetín. Ve vedlejších rolích se objeví i další meteorické roje a vesmírné objekty. Pozorování doplní poutavé povídání odborných pracovníků hvězdárny. Pokud ale nebudou vhodné pozorovací podmínky, akce se ruší. To se případně dozvíte nejpozději hodinu před plánovaným začátkem na Facebooku Muzeum regionu Valašsko.

CO VÁS ČEKÁ

Perseidy jsou odedávna nazývány také jako Slzy svatého Vavřince podle světce, jenž byl umučen 10. srpna roku 258 a několik nocí po jeho popravě z nebe „padaly třpytivé slzy“. Nejstarší informace o tomto nejznámějším meteorickém roji pocházejí z Číny (rok 39), první známé pozorování v Evropě bylo zaznamenáno roku 811. Že je jeho zvýšená srpnová aktivita každoročně se opakující událostí, ale lidstvo zjistilo až roku 1762 zásluhou nizozemského přírodovědce Pietera van Musschenbroeka. Roj Perseid je činný vždy od 17. července do 24. srpna. Maximum přitom nastává okolo 12. srpna, kdy lze na noční obloze spatřit i několik desítek meteorů za hodinu.

Právě na 12. srpna připravuje Hvězdárna Vsetín každoroční mimořádné pozorování Perseid s názvem Noc padajících hvězd. Letos akce vychází na sobotu, proběhne od 21:30 do 23:30 hodin. Samotné meteory (nejen ty z roje Perseid) bývají samozřejmě viditelné pouhým okem, hvězdárenskými dalekohledy si však budete moci prohlédnout další vesmírné objekty.

Celou akci ale ještě může zhatit počasí. Při nevhodných pozorovacích podmínkách se pozorování ruší, což se případně dozvíte nejpozději hodinu před plánovaným začátkem na Facebooku Muzeum regionu Valašsko.  

VSTUPNÉ

Plné 50 Kč, snížené (děti, senioři, ZTP) 40 Kč, rodinné 120 Kč.