Dva různé způsoby tradičního zpracování ovoce představuje dvojice vzájemně propojených výstav, která probíhá na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. První s názvem Někdo to rád sušené přibližuje tradici sušení ovoce na Valašsku a o její vysoké kvalitě svědčí i fakt, že získala Zvláštní ocenění v kategorii výstava roku na prestižní celostátní soutěži Gloria musaealis. Druhá se jmenuje Po kalíšku dáme a věnuje se výrobě a konzumaci pálenky, i s jejími pozitivy a negativy pro tehdejší společnost.
Výstava Někdo to rád sušené zažila premiéru loni na podzim v jiné pobočce Muzea regionu Valašsko na zámku Vsetín. Návštěvníci se mohou těšit nejen na spoustu unikátních historických exponátů a zajímavých informací, ale i hravé interaktivity, mezi které patří například zmenšená kopie tradiční sušírny ovoce, do níž si můžete vlézt a představit si, jak asi celý proces sušení probíhal.
Druhá výstava se jmenuje Po kalíšku dáme a už z názvu lze odvodit její tematické zaměření. Nepřibližuje ale pouze o onen mystický proces zkapalňovaní a následného koštování ovoce. Gró výstavy tvoří sklo na pálenku ze sbírek muzea vyrobené v Krásně nad Bečvou, Karolinině huti a Mariánské huti ve Velkých Karlovicích. K nejstarším nádobám na pálenku z Valašska patří svatební pohárky či ploché lahve (plucky) na slivovici pro svatební mládence a speciální odlivky s komínkově prodlouženým hrdlem. Přehlídku zdobených kalíšků i běžných „štamprlí“ a zajímavosti o výrobě slivovice doplňují ještě informace o kořalečním moru, který sužoval Valašsko ve 2. polovině 19. století.
Součástí obou výstav budou také doprovodné akce, o jejichž uskutečnění Vás budeme včas informovat. Zájemcům nabízíme komentované prohlídky a lektorské programy pro školy. Objednávat se lze na ostranska@muzeumvalassko.cz (Někdo to rád sušené) nebo valouskova@muzeumvalassko.cz (Po kalíšku dáme).