Přijměte naše pozvání na výstavu Krásno zmizelé, která přibližuje bohatou historii a současnost kdysi samostatného městečka Krásna, jež se před 100 lety stalo součástí Valašského Meziříčí. Ve dvou hlavních výstavních protorách zámku Kinských ve Valašském Meziříčí si ji budete moci prohlédnout od 17. září 2024 do 20. dubna 2025. Součástí budou i zajímavé doprovodné programy. První z nich s názvem Živnostníci objektivem času I. proběhne v sobotu 21. září od 16:00 hodin.

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ Z HISTORIE

Jak vyplývá z historických análů, spojení Valašského Meziříčí a Krásna v roce 1924 nebylo prvním pokusem o sloučení obou měst. K podobnému kroku došlo již v polovině 16. století. Mocný Jan z Pernštejna tehdy ve 30. letech 16. století koupil rožnovské panství s městečky Rožnovem a Krásnem a o desetiletí později se již v listinách o Krásně mluví jako o předměstí Meziříčí. S připojením k Meziříčí se však Krásenští nesmířili a když se roku 1548 stali jejich novými pány Žerotínové, požádali samotného krále Vladislava Jagellonského o obnovení svých původních práv a samostatnosti.

Pak hlasy o vzájemném spojení nadlouho umlkly a začaly hlasitě zaznívat až po vzniku samostatného Československa. Pro sloučení Valašského Meziříčí a Krásna hovořila hlavně skutečnost, že obě města de facto splývala v jeden celek, s převahou úřadů a škol v Meziříčí a průmyslové a zemědělské výroby v Krásně. Předběžné usnesení o spojení obou měst bylo schváleno zprvu jak zástupci městečka Krásna, tak Valašského Meziříčí. Počáteční nadšení sice záhy vyprchalo, spojení i přesto nabývalo stále konkrétnějších obrysů. V květnu 1919 meziříčští radní podali žádost na Ministerstvo vnitra o připojení Krásna a přestože Krásenští už proti žádosti vehementně protestovali, Meziříčští na své žádosti trvali.

Protest Krásenských završila cesta krásenského starosty a jeho náměstků do Prahy k ministrovi vnitra. Ten uznal oprávněnost jejich požadavků a žádost města Valašského Meziříčí zamítl. Na podzim 1922 dostala myšlenka na spojení obou měst zase nový impulz. Zároveň se chystal převrat na meziříčské radnici – práce starosty Chrastiny a některých radních byla už delší dobu podrobována kritice. Tento stav trval až do 6. ledna 1923, kdy se starosta Chrastina vzdal svého úřadu a novým starostou byl 22. ledna 1923 zvolen Bořivoj Weltrubský. Ten neprodleně přikročil k ožehavé otázce spojení obou měst, ne však už v původním „urážlivém duchu vůči Krásnu“, ale na základě vzájemné dohody, jako spojení dvou rovnoprávných celků, jejichž splynutím dojde ke sloučení politickému, hospodářskému i finančnímu. Nadále se sice ještě vedly spory o název, spojení však už nestálo nic v cestě. A tak už rovné jedno století sdílejí obě města společný osud.

VÝSTAVA

V letošním roce si tedy připomínámé 100. výročí spojení Krásna a Valašského Meziříčí v jeden celek. Muzeum regionu Valašsko pro Vás připravilo velkou výstavu, která prostřednictvím unikátních exponátů, zajímavých informací a hravých interaktivit prezentuje bohatou kulturní i řemeslnicko-průmyslovou historii a současnost bývalého městečka Krásno, která, ač vychází ze starobylých základů, inspiruje i dnes. A jelikož byla i velkou inspirací pro umělce, ve výstavě nechybí více než tři desítky uměleckých děl, jimž se stalo předlohou Krásno a jeho charismatická zákoutí.

DOPROVODNÉ PROGRAMY

Součástí výstavy bude i řada doprovodných programů. na první z nich se můžete těšit již v sobotu 21. září od 16:00 hodin. V rámci besedy Živnostníci objektivem času I. se můžete kromě ochutnávky lahodné kávy značky Dadák těšit i na komentovanou prohlídku výstavy s její autorkou, historičkou Ivanou Spitzer Ostřanskou. O dalších Vás budeme včas informovat.