Muzeum regionu Valašsko pro Vás ve spolupráci se správci Facebook skupiny Valašské Meziříčí objektivem času připravilo další z řady oblíbených besed o historii ikonických míst města. Tentokrát se zaměříme na místní sklárny, které před 170 lety založila v tehdejším Krásně firma S. Reich & Co. Průvodcem Vám bude historička našeho muzea Kamila Valoušková. 

CO VÁS ČEKÁ

Letos je tomu 170 let, kdy se majitel krásenského panství Eugen hrabě Kinský společně se zástupci firmy S. Reich & Co. dohodli na zřízení sklárny v Krásně nad Bečvou. Krásenské sklárny se staly jedním z největších výrobců osvětlovacího skla ve střední Evropě a sklo se zde vyrábělo až do roku 2003. Průmyslový areál skláren se rozvíjel od poloviny 50. let 19. století mezi Zašovskou ulicí a Rožnovskou Bečvou. V průběhu staletí se sklárny rozrůstaly směrem k Valašskému Meziříčí až do 80. let 20. století, kdy moderní provozy nahradily tu nestarší část staré sklárny.

Jak kdysi vypadala centrální sklárna firmy S. Reich & Co.? Která z budov někdejší sklárny se dochovala do dnešních dnů a k čemu která budova sloužila? Beseda Sklárny objektivem času nás tentokrát nepovede cestou uliční, ale cestou historickou. Přijďte si zavzpomínat na někdejší slávu největší moravské sklárny a objevovat její zákoutí prostřednictvím historických fotografií a plánů. Jako vždy budeme rádi i za Vaše snímky a vzpomínky.

VSTUPNÉ

Plné 60 Kč, snížené 50 Kč (senioři, studenti) a 40 Kč (děti 6–15 let, ZTP), do 6 let zdarma.