Muzeum regionu Valašsko pro Vás připravilo další z cyklu přednášek o známých osobnostech z historie našeho regionu. Známá bylinkářska Vanda Vrlová přijde ve středu 29. března popovídat do zámku Kinských ve Valašském Meziříčí o svém strýci, profesorovi meziříčského gymnázia a sběrateli lidových písní Arnoštu Kubešovi. Beseda, jejíž součástí bude i vystoupení mužského pěveckého sboru Beseda, začíná v 17:00 hodin.

PROGRAM

V letošním roce si připomínáme 150. výročí narození významného regionálního hudebního skladatele a pedagoga Jana Nepomuka Poláška (více ZDE). Největší popularitu Poláškovi přinesly jeho aktivity v oblasti sběratelství valašských lidových písní. Nejprve s Leošem Janáčkem coby svým učitelem a později s Arnoštem Kubešou, kolegou z meziříčského gymnázia, nasbíral Polášek za více jak půl století okolo 4 500 valašských a lašských lidových písniček. Část nasbíraných lidových písní se podařilo vydat tiskem v několika publikacích a dodnes jsou cenným materiálem pro národopisné soubory a milovníky hudby vůbec.

Právě na osobnost Arnošta Kubeši (1905–1993) přijde zavzpomínat jeho neteř, známá bylinkářka Vanda Vrlová. Její povídání proloží řadou skladeb komponovaných mistrem Poláškem Mužský pěvecký sbor Beseda, který tím zároveň vzpomene zmíněné jubileum Poláška coby svého dlouholetého člena.

VSTUPNÉ

Plné 60 Kč, snížené 50 Kč (senioři, studenti) a 40 Kč (děti 6–15 let, ZTP), do 6 let zdarma.