Pokud Vás při pohledu na dětský kočárek ovládá radost i nostalgie po starých časech, přijmete naše pozvání na výlet do historie tohoto, pro většinu z nás prvního, dopravního prostředku. Na zámku Lešná u Valašského Meziříčí pro Vás máme spoustu unikátních exponátů z let 1880–1980, na nichž jde krásně vidět, jak se měnila kočárková móda v 19. a 20. století.

Společně se vydáme na projížďku historií klasického dětského kočárku i jeho zmenšené varianty pro panenky, čili kočárku loutkového. Dětský kočárek nebýval v uplynulých staletích v žádném případě samozřejmou součástí dětské výbavičky. Děti se totiž přepravovaly všelijak – na rukou, v různých úvazech, dřevěných vozíčcích či trakářcích. Nebo se prostě nechávaly doma a snad jen venkovské děti si dosyta užívaly pobytu na čerstvém vzduchu.

Právě kočárkům zasvětili celý svůj život manželé Šormovi z Roztok u Prahy, které jejich sběratelská vášeň společně těšila dlouhá desetiletí. Za ta léta se jim povedlo shromáždit vskutku úctyhodnou sbírku rozličných dětských i loutkových vozítek z let 1890–1980. Se smrtí manžela v paní Šormové vyhasla touha, která stála za jejich společným dílem, a v roce 2016 proto sbírku nabídla našemu muzeu.