Věděli jste, že TJ Sokol Valašské Meziříčí je nejstarší sokolskou tělocvičnou jednotou na Moravě? Hlavním iniciátorem vzniku byl mladý právník František Barvič. Ustavující schůze proběhla dne 28. března roku 1864, tedy před 156 lety.

Roku 1863 přišel do Valašského Meziříčí JUDr. Alois Mikyška – první český advokát široko daleko, který po další čtyři desetiletí výrazně ovlivňoval kulturní, politické i společenské dění ve městě. Stál u zrodu celé řady spolků, jejichž činnost buď sám, nebo prostřednictvím svých zaměstnanců a přátel, řídil. V jeho advokátní kanceláři působil jako koncipient mladý pražský právník František Barvič, kterého přivedl k sokolské myšlence ještě za dob studií sám "otec zakladatel" prof. PhDr. Miroslav Tyrš. Barvič byl Sokol tělem i duší a ve stejnokroji chodil i na veřejnosti. Právě on se stal hlavním iniciátorem založení sokolské jednoty ve Valašském Meziříčí. Dne 28. března 1864 proběhla památná ustavující schůze, na níž se sešlo 15 nadšenců. Prvním tělocvičným nářadím jednoty byly kruhy v hostinci paní Kašlíkové, v létě si pak Sokoli na zahradě hostince začali budovat letní cvičiště. Až do 1. světové války se členové věnovali hlavně plavání, šermu, střelbě, jízdě na koni a cvičení na nářadí. Za cvičení se však muselo platit, proto začali organizovat i plesy, zábavy či přednášky, hrát divadlo, pořádat výlety a podobně. Sokol se tak postupně stal organizací pečující nejen o tělo, ale i ducha místních a stal se nedílnou složkou kulturního života Valašského Meziříčí. Krom jiného byl prvním v širokém okolí, jenž se rozhodl konkurovat kočovným biografům zprovozněním stálého kina. Více se dočtete v našem článku o jedné z nejvýraznějších osobností historie meziříčské Sokola Bohumíru Kupkovi – ZDE.