Vánoce už se pomalu ale jistě blíží. Pokud zvažujete nad dárkem pro někoho, kdo má rád historii, zajímavé příběhy a tradice našeho regionu, přinášíme vám zajímavý tip. Objednejte si z pohodlí domova knižní bestseller Muzea regionu Valašsko s názvem Městečko mých vzpomínek aneb Plkačky Leopolda Christa.

Rodák z Krásna* Leopold Christ (1906–1985) byl uznávaným akademickým sochařem. V podvečery rád vyprávěl své dceři Blaničce příběhy z každodenního života zdejších obyvatel a jeho ženě se líbily natolik, že se je rozhodla zachytit na papír. Leopold pak přidal ještě kresby i fotografie z rodinného archivu, a tak vznikla unikátní kronika Krásna z počátku 20. století, která zachycuje život chudáků, zemědělců, živnostníků i šlechty, život naplněný radostmi i smutkem, svázaný místními zvyklostmi i staletými tradicemi. Dočtete se například, jak to bylo před 100 lety s vánočními svátky, kdy se teprve pomalu rozmáhal zvyk zdobení stromků a děti očekávaly nadílku už počátkem prosince, na svátek sv. Mikuláše. „...dárky byly různé maličkosti, drobné hračky, pomeranče, datle, fíky a jiné ovoce, co dům dal. Taky jsme poskakovali po Krásně za Mikulášem, co dělali studenti. Těch bylo hrozně moc. Mikuláš, andělů pět a čertů ještě víc. Pak šel žid s židovkou a ta chovala ze dřeva vyřezané dítě v peřině. Smrt s kosou a policajt. Před Mikulášem běhal „laufr“ – běžec. Byl oblečen do přiléhavých pestrých šatů, na hlavě vysokou, špičatou čepici a v ruce dlouhý karabáč, kterým mocně práskal. Oblek i čepice byly pošity rolničkami a zvonečky, takže laufr zvonil a chrastil, že ho bylo zdaleka slyšet."

Kniha sice časem upadla v zapomnění, teď ale znovu ožívá díky Muzeu regionu Valašsko. V roce 2017 jsme vydali edici s názvem Městečko mých vzpomínek aneb Plkačky Leopolda Christa. Kniha má 280 stran a stojí 250 Kč. Objednávat můžete na stránkách www.muzeumvalassko.cz v sekci Pro návštěvníky / Publikace a periodika**. Na tomto místě najdete i řadu dalších zajímavých knih či periodik z produkce muzea. Nemusíte pro ně nikam chodit, stačí párkrát kliknout a my vám je pošleme až domů.

* Krásno bylo původně samostatné městečko, od roku 1924 je součástí Valašského Meziříčí.

** přímý odkaz na knihu Městečko mých vzpomínek aneb Plkačky Leopolda Christa ZDE