Lampy měly v interiérech ve druhé polovině 19. století významné místo a kromě funkce bylo i žádoucí, aby byly též estetickým doplňkem.

Sklárny firmy S. Reich & Co. v Krásně nad Bečvou právě takové bohatě zdobené lampy dodávaly jak na tuzemský trh, tak do Anglie, Německa, Francie, Itálie, Nizozemí, ale i do zámoří (skrz obchodní pobočku v New Yorku) a východních zemí (nejvýchodnější pobočkou firmy byla Moskva). Ty nejluxusnější kousky měly ke svým zákazníkům dlouhou cestu: sklo krásenských sklářů putovalo na sever Čech: do Skalice a Boru u České Lípy, kde pro firmu S. Reich & Co. pracovalo až 1 800 malířů a brusičů. Ornamentálními rytinami a realistickou malbou zdobené lampy byly určeny především pro berlínskou obchodní pobočku. Luxusní lampy byly velmi žádaným zbožím a tak firma zřídila v polovině 70. let 19. století i malírny v Krásně, do nichž povolala malíře právě z oblasti dnešního Nového Boru.

V 70. a zvlášť v 80. letech 19. století byly oblíbené tzv. vsazovací lampy – nádobku s petrolejem bylo možné z lampy vyjmout a podstavec využít jako vázu. Jak vlastně svítily? Estetický dojem mnohdy zastínil jejich funkci – difusní vlastnosti stínidla nebyly pro zákazníky vždy prioritou. Ve sbírkách Muzea regionu Valašsko se nachází i stínidla, pod jejichž svitem by čtení nebylo příjemnou kratochvílí. Větší komfort čtenářům umožňovala matovaná křišťálová skla zdobená leptaným dekorem, či stínidla s barevným hutním dekorem, oblíbená v době secese. Ideální světlo poskytovalo sklo vrstvené, kombinující mléčně bílou sklovinu se sklem čirým. Pod názvem triplexopál se stal nejoblíbenějším materiálem pro výrobu stínidel: ve Valašském Meziříčí – Krásně byl využívaný od roku 1907 až do uzavření sklárny v roce 2003.

Pokud vás zajímá design osvětlovacího skla a jste zvědaví, jak (a jestli) svítí, pro koho byla určena a kdo je navrhoval, nenechte si ujít přednášku spojenou se zkouškou svitu historických svítidel. Pod názvem Světlo meziříčských skláren proběhne v zámku na Vsetíně 9. 11. v 17 hodin a o den později ve stejném čase v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Tam se návštěvníci můžou těšit i na komentovanou prohlídku výstavy Světlo krásenských skláren.

Článek zveřejnil Valašský deník 8. 11. 2022, odkaz zde.