Malířka, kreslířka a grafička Jaroslava Hýžová (1915–1992) je jednou z nejvýraznějších výtvarnic našeho regionu. Její tvorba tematicky čerpá z života ve valašské krajině a sama malířka se od 40. let 20. století stala neodmyslitelnou a velmi aktivní součástí výtvarného dění v regionu. Výtvarná tvorba J. Hýžové má své jádro především ve figurálních kompozicích, nicméně nedílnou součástí většiny autorčiných maleb je i krajina.

Dílo malířky, která pocházela z Prostřední Bečvy, ale většinu svého tvůrčího života strávila ve Valašském Meziříčí, má své zastoupení i ve sbírce Muzea regionu Valašsko. V roce 2021 se muzeu naskytla příležitost vykoupit od malířčiny rodiny stěžejní díla prezentující její tvorbu, včetně tří obrazů z dob pražských studií (Zasněná krajina za Prahou, Akt, Utrpení matky) a maleb z 50. let 20. století. Mezi obrazy jsou i díla vztahující se k jejímu životu a postihující tak i historii města Valašského Meziříčí. Zvláštní význam pak mají díla prezentující proměny rukopisu a výtvarného vývoje autorky, včetně příklonu k abstraktní tvorbě (Pomník smutnému městu, Modré světlo, V nitru země). Součástí kolekce se staly i lyrické malby s výraznou stylizací, kterými je dílo Jaroslavy Hýžové charakteristické. Starší obrazy byly do sbírek získány prostřednictvím dotace pro výkup obrazů mimořádné historické hodnoty ISO /C II Ministerstva kultury České republiky. Některé z nich budou vystaveny v nově zrekonstruovaných prostorech zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Soubor dvaceti pěti maleb následně doplnily čtyři malby z malířčina pozdního období, reprezentující psychologickou polohu její tvorby. Tvoří ji dvě figurální kompozice se silným existenciálním podtextem (Výkřik v mlčení, Nedopustíme) a dvě poetické malby z širšího cyklu inspirovaného dílem Leoše Janáčka (Jenůfin žal, Na Soláni – Čarták). Vykoupení rozměrných maleb umožnil Akviziční fond Ministerstva kultury České republiky a zmíněné obrazy jsou od 16. prosince vystaveny v zámku Lešná u Valašského Meziříčí.