Pozdně renesanční zámek vznikl na přelomu 16. a 17. století přestavbou původní středověké tvrze. Současnou klasicistní podobu vtiskla objektu rodina hrabat Kinských, která koupila velkostatek Lešná v roce 1887. Zámek se stal jejím rodovým sídlem, velké péči se tak dostalo nejen samotnému objektu, ale i přilehlému anglickému parku, jenž se od té doby pyšní celou řadou vzácných exotických dřevin. Samotný zámek se může chlubit unikátním malovaným stropem, původní barokní podlahou a také mobiliářem z doby, kdy zde žila hraběcí rodina Kinských (přelom 19. a 20. století). Ke skvostům patří zejména bohatě intarzovaný sekretář a raritní balustrádové zábradlí.

Historické interiéry lze navštívit v rámci komentované prohlídky. Za návštěvu rozhodně stojí i zdejší park, který je zejména v jarním období plný nádherných květů a vůní. Rodiny s dětmi jistě rády využijí nabídky odpočinku i zábavy v zámecké herně. V zámku i přilehlém parku pořádá Muzeum regionu Valašsko během roku zajímavé výstavy a akce pro věřejnost (více ZDE). Hojně navštevované bývají i zdejší lektorské programy pro školy (více ZDE).

Prostory zámku si lze pronajmout ke krátkodobým akcím (více ZDE). V historických interiérech probíhají svatební obřady, tzv. Dlouhý sál v přízemí slouží většinou k přednáškám, konferencím, školením, koncertům apod.