K poznání historie mohou skvěle přispět díla, která sice krátce po svém vzniku upadnou v zapomnění, ale jsou objevena o řadu let či staletí později. To je i případ kroniky krásenského rodáka, akad. sochaře Leopolda Christa (1906–1985). Rukopisné dílo L. Christa bylo roku 1997 zakoupeno od jeho dcery, paní Blanky Švidrnochové a zapsáno do sbírek Muzea regionu Valašsko. Povídání bylo původně určeno právě pouze dceři Blaničce. Podvečernímu vyprávění vždy naslouchala i jeho manželka, a to tak ráda, že se jej rozhodla zachytit na papír – L. Christ pak rukopis zkrášlil svými kresbami a fotografiemi z rodinného archívu.

V jeho soukromém vyznání a rodinných vzpomínkách ožívá dávný příběh každodenního života obyvatel Krásna, Valašského Meziříčí a jejich okolí na počátku 20. století. Život chudáků, zemědělců, živnostníků i šlechty, život naplněný radostmi i smutkem, svázaný místními zvyklostmi i staletými tradicemi.

Naše muzeum v loňském roce získalo finanční dotaci Města Valašské Meziříčí, s jejíž pomocí mohlo toto cenné dílo vydat tiskem. Zveme Vás proto nyní na slavnostní křest knihy, který se bude konat v úterý 23. ledna od 16:00 hodin. Vystoupí Mužský pěvecký sbor Beseda a zároveň si připomene 112. výročí narození Leopolda Christa.