Poslední letošní číslo populárně-naučného časopisu Valašsko – vlastivědná revue vydalo v těchto dnech Muzeum regionu Valašsko. Jako obvykle vás čeká spousta zajímavostí z historie i současnosti regionu napříč obory lidského vědění.

Dočtete se například o počátcích Reichovy brusírny skla v Jablůnce, napjaté situaci mezi lety 1918 až 1921 na Valašskokloboucku či projevech evangelického faráře z Pržna Tomáše Jirků během vsetínských demonstrací při Sametové revoluci v roce 1989.

Lukáš Perutka se s nadsázkou i erudicí zhostil tématu Démon alkohol a jiná valašská strašidla. Jaroslav Kneisl připravil pro rubriku Muziganti, to sú chlapci… medailon známého vsetínského klarinetisty Jiřího Kašpara a Petr Liďák vzdal hold výjimečné osobnosti - první etnografce vsetínského muzea Evě Urbachové.

Prosincové Valašsko nabízí i spoustu článků přímo od pracovníků Muzea regionu Valašsko. Kamila Valoušková se ve svých příspěvcích zabývá sochařským dílem valašskomeziříčského umělce Miloslava Bublíka a novou monografii malířky Jany Ulrichové. Olga Méhešová vyzpovídala autora monografií řady valašských umělců Dalibora Malinu a sklářského výtvarníka Jana Frydrycha. Ornitolog Zdeněk Tyller přibližuje život ptáků v zimním období, Pavel Svozil se věnuje znečištění ovzduší v areálu vsetínské hvězdárny a Pavel Mašlán popisuje osmdesátiletou historii vsetínského hokeje.

Časopis zakoupíte na zámcích ve Vsetíně a Lešné u Valašského Meziříčí, v knihkupectvích Kalouš ve Vsetíně a Bureš ve Valašských Kloboukách a také v informačních centrech ve Vsetíně a Velkých Karlovicích či ve Zvonici na Soláni. „Valašsko vám pošleme i poštou. Objednávku lze učinit prostřednictvím mailu, podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko v sekci Publikace. K ceně 49 korun vám v tomto případě připočteme ještě poštovné,“ doplnila výkonná redaktorka časopisu Valašsko Olga Méhešová. Více ZDE.