Od nového čísla oblíbeného populárně-naučného časopisu můžete očekávat opět pestrou nabídku zajímavých článků. Zavedou Vás nejen do minulosti regionu, ale seznámí Vás i s čerstvými novinkami.

Počátkům Reichovy brusírny skla v Jablůnce na přelomu 60. a 70. let 19. století se věnuje Jiří Palát. Napjatou situaci mezi lety 1918 až 1921 na Valašskokloboucku mapuje Miroslav Maňas. Pavel Mašláň při příležitosti letošního 30. výročí od Sametové revoluce zveřejňuje projevy evangelického faráře Tomáše Jirků, které zazněly na vsetínských demonstracích v listopadu 1989, a prostřednictvím fotogalerie připomíná 80 let vsetínského hokeje.

Lukáš Perutka se s nadsázkou i erudicí zhostil tématu Démon alkohol a jiná valašská strašidla. Iva Světlá a Hana Šťastná zavzpomínaly na svého otce, halenkovského rodáka a etnografa Slávu Šťastného, autora publikace Tradiční zemědělství na Valašsku (1971). Pro rubriku Muziganti, to sú chlapci… připravil Jaroslav Kneisl medailonem známého vsetínského klarinetisty Jiřího Kašpara. Výjimečné osobnosti, první etnografce vsetínského muzea Evě Urbachové, která ve svých 95 letech zemřela letos v říjnu, vzal hold Petr Liďák.

Sochařským dílem valašskomeziříčského umělce Miloslava Bublíka se ve svém příspěvku zabývá Kamila Valoušková a v dalším článku představuje novou monografii malířky Jany Ulrichové. Monografiím valašských umělců je věnován rozhovor s jejich autorem Daliborem Malinou, kterého se tázala Olga Méhešová. Historička umění vsetínského muzea do nového čísla časopisu připravila např. i rozhovor se sklářským výtvarníkem Janem Frydrychem, dále recenzi kuchařky-cukrářky Marie Baťové či ohlednutí za nedožitým životním jubileem rožnovského sochaře Maria Kotrby. O tvorbě mladé akademické sochařky Kristiny Vesková píše Hana Jabůrková a architekt Libor Sošťák hodnotí současné architektonické počiny na Mostní ulici ve Valašském Meziříčí.

Ornitolog Zdeněk Tyller se věnuje životním podmínkám ptáků v období zimy v článku Táhnout, nebo mrznout? a s měřením znečištění ovzduší v areálu vsetínské hvězdárny seznamuje Pavel Svozil.