V září letošního roku dokončilo Muzeum regionu Valašsko, p. o. ve spolupráci s Domem kultury v Čadci projekt Interaktivní naučná stezka aneb Velký život malých živočichů. Jeho cílem bylo zatraktivnit pro návštěvníky areál kostela Nejsvětější Trojice a jeho okolí prostřednictvím instalace interaktivní naučné stezky. Součástí stezky s umělecky koncipovanými zastaveními věnovanými životu hmyzu jsou také odpočinkové prvky, broukoviště či naučné prvky věnované stávajícím exponátům v areálu kostela, repliky historických včelích úlů a v neposlední řadě výsadba nektarodárných rostlin.

Stezka propojuje revitalizovaný areál kostela s jeho nejbližším okolím a kromě poučení (jednotlivá zastavení NS), nabízí také zábavu (herní prvky na hřišti na Vodní ulici a broukoviště), společenský (odpočinkové zóny s posezením), duchovní (areál bývalého poutního kostela) a kulturně-estetický (umělecké ztvárnění jednotlivých zastavení NS, květinová výsadba) zážitek. Muzeum coby správce areálu zapojí využití NS do svých vzdělávacích aktivit a areál také bude možné nově využívat celoročně. V rámci realizace projektu byla vydána také informativní brožura věnovaná Historii včelaření na Valašsku a v Kysucích.

„Interaktivní naučná stezka Velký život malých živočichů“, kód projektu CZ/FMP/6c/06/086, je spolufinancovaný Evropskou unií v rámci Fondu malých projektů programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014–2020.