Významnou postavu historie někdejší věhlasné sklárny v Karolince Emanuela Tylčera (na snímku) připomene dvojice přednášek historičky umění Olgy Méhešové, kterou připravuje Muzeum regionu Valašsko. První proběhne ve středu 8. března na zámku Vsetín, druhá ve čtvrtek 9. března na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Obě začínají v 17 hodin.

Karolinina huť, založená roku 1861, proslavila náš region po celém světě a dala také vzniknout dnešnímu městu Karolinka. Sklárna v roce 2020 bohužel zanikla, její odkaz ale žije dál i zásluhou Muzea regionu Valašsko, které ve svých sbírkách uchovává řadu unikátních exponátů z historie podniku.

Patří mezi ně také světoznámé nápojové a stolní sklo, jemuž vdechla originální design legenda svého oboru Emanuel Tylčer. „Vedoucí pracovník, technik, technolog, konstruktér, vynálezce i designér zasvětil karolinské sklárně prakticky celý svůj profesní život. Pro jeho jedinečné nápady v oblasti hutního tvarování skla se dokonce vžil speciální název tylčroviny a byly velmi úspěšné nejen u nás, ale i v zahraničí. Své inovativní schopnosti uplatnil také v mechanizaci výroby. Kromě jiného zavedl takzvané šlapáky nebo linku prvovýroby rafinačních procesů,“ uvedla Méhěšová.

Emanuel Tylčer toho pro sklárny i obor samotný udělal mnohem více. Více o tom Vám popovídá historička umění Muzea regionu Valašsko v rámci dvojice přednášek Emanuel Tylčer a sklárna v Karolince. Těšit se můžete nejen na zajímavé povídání, ale i ukázky unikátních exponátů ze sbírky muzea.

Další podrobnosti najdete ZDE a ZDE.