Významnou postavu historie kdysi věhlasné, dnes již bohužel nefungující sklárny v Karolince Emanuela Tylčera připomene zajímavá přednáška historičky umění Olgy Méhešové, která proběhne ve středu 8. března v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín.

Karolinina huť, kterou založila v roce 1861 světoznámá sklářská firma S. Reich a spol., vyrostla na katastru Nového Hrozenkova. S příchodem nových zaměstnanců a budováním nových obydlí zde postupně vznikla osada, která se nakonec v polovině minulého století osamostatnila. Z Karolinky je dnes již město. Kdysi věhlasná sklárna, která jí dala jméno, ale bohužel v roce 2020 zanikla.

Muzeum regionu Valašsko ve svých sbírkách uchovává řadu unikátních exponátů zachycujících historii sklárny. Patří mezi ně také světoznámé nápojové a stolní sklo, jemuž vdechl originální design génius svého oboru Emanuel Tylčer. Vedoucí pracovník, technik, technolog, konstruktér, vynálezce i designér zasvětil karolinské sklárně prakticky celý svůj profesní život. Pro jeho jedinečné nápady v oblasti hutního tvarování skla se dokonce vžil speciální název „tylčroviny“ a byly velmi úspěšné nejen u nás, ale i v zahraničí. Své inovativní schopnosti uplatnil také v mechanizaci výroby. Kromě jiného zavedl tzv. „šlapáky“ nebo linku prvovýroby rafinačních procesů.

Emanuel Tylčer toho pro sklárny i obor samotný udělal mnohem více. O tom už Vám ale popovídá historička umění Olga Méhešová v rámci přednášky Emanuel Tylčer a sklárna v Karolince. Těšit se můžete nejen na zajímavé informace, ale i ukázky nejzajímavějších exponátů ze sbírky muzea.

Přednáška proběhne od 17 hodin v Mramorovém sále zámku.