Originální a působivá díla výtvarnice Ivany Langrové (na snímku), jejímž výsostným tvůrčím materiálem je ovčí vlna, budou k vidění v rámci nové výstavy, kterou připravuje Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Vernisáž proběhne v neděli 28. listopadu od 15 hodin.

Výtvarnice Ivana Langrová (nar. 1965) se k ovčí vlně dostala v Americe, kam emigrovala se svým mužem v polovině 80. let 20. století. Při cestách po různých indiánských kmenech napříč kontinentem se seznámila s tradičními postupy zpracování vlny. A ještě při pobytu v Americe jí učarovala také technika plstění jehlou, ve které záhy nalezla prostor ke svému výtvarnému sebeurčení.

Po návratu do rodné země se před zhruba 15 lety usadila v Malé Bystřici na Santově, kde chová malé stádo ovcí různých plemen, jež jí poskytuje vlnu rozmanité barevnosti i pestrosti materiálu. „V její tvorbě nalezneme nejčastěji sakrální motivy, ale i scény ze života našich předků, netradiční ztvárnění krajiny a nově také díla abstraktní. Ke své charakteristické figurální tvorbě v poslední době přidala i nevšední vlněné obrazy a koláže,“ přiblížila etnografka a kurátorka Muzea regionu Valašsko Milada Fohlerová.

Výstava s názvem Vlněný kaleidoskop Ivany Langrové odstartuje na zámku Vsetín v neděli 28. listopadu. Vernisáž proběhne od 15 hod. v Mramorovém sále, o hudební doprovod se postará známý valašský muzikant Mirek Urubek (zpěv, housle). Výstava potrvá do března příštího roku. Více o ní najdete také ZDE.

Muzeum regionu Valašsko upozorňuje návštěvníky, že na základě platných nařízení vlády proti šíření onemocnění COVID 19 je umožněn vstup do jeho objektů pouze s respirátorem a zároveň je nutné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru, nejde-li o členy jedné domácnosti či žáky a studenty z jedné školy. U akcí, doprovodných programů a hromadných prohlídek nad 20 osob musíme po dětech od 12 do 18 let a osob s kontraindikací k očkování vyžadovat RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin a u dospělých osob potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci COVID 19. Děkujeme za pochopení!