Po bezmála roční prodlevě způsobené epidemií koronaviru uvede Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín plánovanou výstavu sklářského umělce, designéra a pedagoga Ondřeje Strnadela (na snímku). Vernisáž proběhne v neděli 19. září od 15 hodin v Mramorovém sále zámku.

Ondřej Strnadel (nar. 1979) žije a pracuje ve Valašském Meziříčí. Je absolventem místní sklářské školy a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (ateliér Design skla u prof. ak. soch. Pavla Škarky). V obou institucích nyní působí jako pedagog. Svá díla vystavuje nejen u nás, ale i v zahraničí, a získal už za ně řadu prestižních ocenění. Mimo jiné Cenu za design a Čestné uznání Ricardo Hoineff, Umění a řemeslo ve skle či Bavorskou státní cenu v kategorii Meister der Moderne.

Jeho vůbec první samostatná výstava na Vsetíně nese název Ondřej Strnadel: Sklo. Návštěvníkům přibližuje autorovy nejnovější volné objekty i ukázky z tvorby užité, v níž jsou zastoupeny jeho známé skleněné trofeje či pamětní ceny. „Ondřej je autorem podoby Ceny města Valašské Meziříčí a opakovaně realizoval trofeje pro Valašskou rally a Grand prix Brno,“ uvedla Olga Méhešová, kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko.

Originální skleněné exponáty ve výstavě doplní černobílé fotografie zachycující Strnadela přímo při práci. Jejich autorem je Petr Willert, pedagog oboru multimédia na SUPŠ Uherské Hradiště. Pracovníci muzea zase připravili video zachycující průběh tvorby jednoho z budoucích exponátů, které bude k vidění na velkoformátové projekci ve výstavě. Vznikl i krátký dokumentární rozhovor s vystavujícím umělcem.

Vernisáž proběhne v neděli 19. listopadu od 15 hodin v Mramorovém sále zámku. Úvodním slovem jí zahájí historička umění Kamila Valoušková, o hudební doprovod se postará známý cimbalista Jaroslav Kneisl. „Nezbývá tedy než doufat, že naše plány nezkříží podobná situace, jako loni a my budeme moci představit pozoruhodné dílo Ondřeje Strnadela bez omezení,“ doplnila Méhešová. Podrobnosti o výstavě i dalším programu Muzea regionu Valašsko najdete ZDE.