Vzácné a ohrožené druhy bezobratlých Zlínského kraje. Tak zní název populárně naučné publikace, kterou v těchto dnech vydává Zlínský kraj. Kniha je neprodejná, zájemci si ji ale mají možnost stáhnout ve formě PDF dokumentu na internetových stránkách Muzea regionu Valašsko ZDE a Zlínského kraje.

Skupina bezobratlých představuje až 95 % všech živočišných druhů na naší planetě. Přestože jsou naprosto nepostradatelnou součástí naší přírody, tak je bohužel spousta z nich zejména vlivem působení člověka na pokraji vymření. V České republice žije minimálně 30 000 druhů, za posledních 100 let ale dle odhadu vymřelo 3 000 druhů a dalších 6 000 je v ohrožení.

Nová publikace je určená pro laickou i odbornou veřejnost. Přináší spoustu zajímavých informací o 165 nejvýznamnějších druzích bezobratlých žijících v našem regionu. „U každého druhu je stručně zmíněno celkové rozšíření v rámci České republiky a Zlínského kraje, jeho bionomie a hlavní faktory ohrožení. U těch nejvýznamnějších ze Zlínského kraje jsou uvedeny i konkrétní lokality jejich výskytu,“ uvedl člen odborného týmu Lukáš Spitzer z Muzea regionu Valašsko.

Jak dále uvedl, na přípravě nezištně spolupracovalo několik desítek odborníků a snímky živočichů i jejich biotopů poskytlo na pět desítek fotografů. „Já bych chtěl za celý editorský tým poděkovat všem, kteří se na přípravě publikace podíleli. Výsledek stojí za to a já pevně doufám, že se bude líbit širokému spektru čtenářů,“ doplnil Spitzer.