Na zcela nový koncept pojetí výstavnictví se připravuje zámek Kinských ve Valašském Meziříčí. Objekt spadající do rodiny Muzea regionu Valašsko už nechce být jen muzeem skla a gobelínů, a tak zde v rámci právě probíhající rekonstrukce vzniká i zbrusu nová víceoborová expozice Člověk v krajině, krajina v člověku. Návštěvníkům přiblíží historii regionu od pravěku po současnost, v kontextu vzájemného působení člověka a okolní přírody. To vše s pomocí moderních prvků a důrazem na současné trendy.

Zámek Kinských je jednou z pěti poboček Muzea regionu Valašsko. Funguje celoročně a těší se velkému zájmu návštěvníků především z Valašskomeziříčska. Dlouhodobě přitom spolupracuje s městem, sklářskou střední školou, Moravskou gobelínovou manufakturou a dalšími kulturními organizacemi či spolky.

Samotný objekt byl ale v poslední době v hodně neutěšeném stavu, na kterém se podepsal nejen zub času, ale především způsob provedení rekonstrukce z druhé poloviny 20. století. S velkou radostí jsme proto přijali zprávu řídícího orgánu IROP, který schválil financování plánované a tolik potřebné rekonstrukce. Její součástí je i vybudování moderního depozitáře a nová stálá expozice.

Expozice ponese název Člověk v krajině, krajina v člověku. Už v ní nebude dominovat slavná tradice skla a gobelínů, ale bude víceoborová a tématicky zaměřená na vzájemné ovlivňování člověka a přírody. Přibudou také souvislosti. Výrobě skla ve Valašském Meziříčí tak bude věnovaná už jen část sekce průmyslová revoluce. Návštěvník navíc nebude pouze obdivovat krásu vystavovaných exponátů, ale dozví se o nemalém rozsahu vynaložených přírodních a lidských zdrojů potřebných k jejich výrobě. Navržená expozice těží z bohatosti regionu Valašské Meziříčí a Kelečsko. Jejími hlavními principy jsou multidisciplinarita, víceoborovost, využití a prezentace sbírkových předmětů, široké využití při edukačních programech a programech pro veřejnost, chápání věci v historických souvislostech a využití moderních prezentačních prvků v souladu se současnými trendy.

Naší rozsáhlé sbírky skla, na kterou jsme pyšní, se rozhodně nezbavujeme. Naopak pro ni chystáme nové příležitosti. Návštěvníkům jí představíme postupně celou v rámci krátkodobých výstav, podle rozličných témat a s různým příběhem. To je mnohem zajímavější, než vystavit jen část sbírky staticky na řadu let. Představa, že by se dala vysoce umělecká nová expozice skla v průběhu času měnit, je totiž nemyslitelná. Sbírka skla muzea byla rovněž nabídnuta Městu Valašské Meziříčí k výstavním účelům. Jako ideální se jeví prostory MaGC zámku Žerotínů. Je to pravé místo pro galerijní prezentaci takto významné sbírky. Zde by sbírka skla našla to pravé využití před očima obyvatel města.

Muzeum regionu Valašsko je muzeum víceoborové, působící v oblasti přírodních, technických a společenských věd. Navíc chce být i muzeum živé a plné radosti, což nám ke vší úctě k naší rozsáhlé a unikátní sbírce nová expozice skla galerijního typu nezajistí. Muzeum, které je monotématické, nemůže být živé a není určeno pro širší veřejnost. Stávající expozice skla a gobelínů, která prezentovala vybranou část sbírek muzea i pře vysokou uměleckou a historickou hodnotu odpovídající zájem veřejnosti nepoutala. Malou měrou se rovněž podílela na rozsahu edukační činností, která je rozsáhlá, známá a veřejně uznávaná u odborné i laické veřejnosti.

Významné historické události a děje bychom měli připomínat i se s nimi chlubit, ale nesmíme na nich lpět za každou cenu. Musíme je připomínat především mladé generaci a to nenásilnou formou s jasným cílem, tématem a moderním způsobem prezentace se současným vnímáním světa. K tomu zbudování muzea skla v zámku Kinských určitě nepovede. Víceoborovost a multidisciplinarita pod jednou střechou představuje předpoklad pro zajímavý muzejní produkt, který přinese nejen zájem návštěvníků, ale i často opomíjené finanční prostředky. Jsou to předpoklady k udržení pozic na současném kulturním trhu.

Chápeme moderní pojetí muzejního oboru, vnímáme požadavky současné veřejnosti a rovněž se snažíme efektivně vynakládat veřejné prostředky. Jen díky tomu se návštěvnost i přes špatný technicky stav a vybavení objektu zvyšuje, při zachování odpovídající kvality a především se zvyšují tržby, které působí na samofinancování muzea, což je důležitý prvek v dalším rozvoji. Chceme být muzeum moderní, živé, jehož kvalitu veřejnost příjme za své, což se projeví ve vysoké a opakovatelné návštěvnosti, vyšších tržbách. V takovém muzeu se bude všem zaměstnancům skvěle pracovat a bude živé nejen zvenčí, ale i zevnitř od půdy až do sklepa a to ve všech muzejních činnostech. To je důvodem toho, proč jsme si zvolili téma expozice: Člověk v krajině, krajina v člověku. Tato expozice by měla naplnit námi stanovenou vizi muzea a jeho cíle.