Zámek Lešná, ležící ve stejnojmenné obci zhruba 8 km od Valašského Meziříčí, vznikl v 16. století přestavbou původní vodní tvrze. Renesanční objekt s arkádovým nádvořím později prošel několika úpravami. Tu poslední učinil rod Kinských, který mu vtiskl klasicizující ráz s romantizujícími novogotickými detaily. Od poloviny 19. století je součástí zámku i rozsáhlý anglický park s řadou vzácných rostlin a dřevin. Celý areál spravuje Muzeum regionu Valašsko, které tady po celý rok organizuje výstavy a další doprovodné akce pro školy i širokou veřejnost. Součástí nabídky je i stálá historická a environmentální expozice.

NEJVĚTŠÍ LÁKADLA

Zámecký park – Druhý nejcennější park severní Moravy se rozkládá na ploše 7 ha a vyznačuje se neobvyklým bohatstvím stromů a keřů se sbírkou až stoletých jedinců azalek a rododendronů. Jeho krásu lze obdivovat celoročně (otevřen je denně od 8 do 17 hodin). Na jaře postupně vykvétají květiny na loukách, následovány magnóliemi, azalkami a rododendrony. V horkých letních měsících zde najdete oddych ve stínu mohutných stromů, podzim promění park v neuvěřitelnou paletu teplých barev a své kouzlo má i zimní zasněžená scenérie.

Historické pokoje - K hlavním lákadlům této kulturní památky patří také unikátní malované stropy, původní barokní podlaha i mobiliář z přelomu 19. a 20. století z majetku tehdejších pánů Kinských. Součástí stálé expozice je také historická školní třída.