Šest desítek krásných automobilových a motocyklových veteránů bylo k vidění v rámci akce Svatováclavská vyjížďka, která proběhla v pondělí 28. září na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Na setkání s atmosférou 1. republiky dorazili velcí i malí obdivovatelé historických vozidel z širokého okolí.

Samotnou vyjížďku, která letos slavila jubilejní 10. narozeniny, organizoval Klub historických vozidel Nový Jičín. Konvoj nablýskaných krasavců dorazil do parku lešenského zámku s malým zpožděním, zato ve velké parádě. K nejstarším patřil vůz americké značky Packard vyrobený v roce 1927, nechyběly ani vozy podstatně mladšího data výroby, z nichž některé můžete stále vidět v běžném provozu.

Správce zámku Muzeum regionu Valašsko k přehlídce připravil krátký doprovodný program, který diváky zavedl do období 30. let minulého století, kdy objekt obýval hrabě Bedřich Kinský s rodinou. Dobovou kulisu doplňovaly tóny swingových písní. „Původně měl vystoupit orchestr JazzZušák, ale účast pár dnů před akcí odřekl a už jsme nestačili sehnat náhradu. I reprodukovaná hudba však měla své kouzlo,“ uvedla kurátorka programu v lešenském zámku Květa Zemanová. Pro účastníky bylo připraveno také malé občerstvení a možnost podívat se zdarma na zámeckou výstavu Barevný svět.

Akce se i přes ne zrovna příznivé počasí a nutná koronavirová omezení nesla v příjemné atmosféře a ze všech stran byly slyšet pozitivní ohlasy. „I my můžeme být velmi spokojeni. Děkujeme všem návštěvníkům za přízeň, kterou nám i v této nepříjemné době zachovávají. Velký dík patří také Klubu historických vozidel Nový Jičín, Obecnímu úřadu Lešná, prodejcům a samozřejmě i všem kolegům a přátelům muzea, kteří se na zdárném průběhu akce podíleli,“ dodala na závěr Zemanová.