Dendrochronologické datování. Tak zní název speciální vědecké metody přesného určení stáří šesti historických sušáren ovoce na Vsetínsku, které jsou zahrnuty do výzkumu Muzea regionu Valašsko. V uplynulých dnech odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně odebrali vzorky, které nyní procházejí laboratorním rozborem.

Metoda je založena na analyzování letokruhů a dokáže určit stáří dřeva s přesností na jeden rok. Muzeum regionu Valašsko se ji rozhodlo využít zatím pro šest sušáren, o nichž je obtížné dohledat informace například pomocí historických map či písemných operátů. U pětice z nich bezpečně víme, že je majitelé v minulosti stěhovali (to bylo už na začátku 20. století celkem běžnou praxí) – nejen v rámci jednoho gruntu kvůli příhodnější pozici, ale i mezi katastry obcí. Chceme ale zjistit jejich přesný věk a případně i místo, kde původně stály. Vědci z brněnské univerzity postupně odebrali vzorky dřevěných trámů z objektů v lokalitách Vsetín-Potůčky, Zděchov, Halenkov (3 objekty) a Hošťálková. V laboratoři nyní budou počítačovým rozborem letokruhů zkoumat, jak staré je dřevo, které bylo na jejich stavbu použito.

Výzkumu sušáren ovoce na Horním Vsacku, okrajově i na celém území Valašska, se věnujeme od roku 2016. Cílem projektu je zmapovat dosud existující či již zaniklé sušárny ovoce, které ještě před sto lety bývaly běžnou součástí zdejších hospodářství, protože sušení bylo prakticky jedinou možností, jak ovoce konzervovat na zimu. V posledních letech roste obliba zakládání a znovuobnovování ovocných sadů se starými odrůdami dřevin a my se snažíme pomáhat těm, kteří si chtějí pro uchování úrody vybudovat vlastní sušárnu ovoce dle starých postupů, případně zachránit nějakou starou chátrající sušárnu v naší oblasti. Neboť stejně jako výsadby ovocných stromů do sadů, zahrad, na meze i kolem cest v minulosti do valašské krajiny patřily i stavby umožňující zpracování jejich úrody.